Ako dlho budete žiť? Lekár prezradil jednoduchý test so stoličkou

ako dlh budete žiť test so stoličkou

Britský portál Express informuje o neobvyklom teste z dielne doktora Michaela Mosleyho, ktorý na základe veľkej štúdie prišiel na jednu obzvlášť zaujímavú vec. Zostávajúcu dĺžku vášho života vraj možno určiť na základe jednoduchého testu so stoličkou.

Nepochybne existuje veľké množstvo štúdií, ktoré dokazujú, že určité zmeny životného štýlu nám môžu predĺžiť život o niekoľko rokov. Je možné sa dočítať, čo pridať do jedálnička , alebo z neho odobrať, ako a kedy sa hýbať. V prípade, že si chcete overiť, ako dlho budete žiť, skúste jeden neobvyklý test.

Ako dlho budete žiť?

Michael Mosley je britský lekár preslávený jednoduchými, ale mimoriadne zaujímavými postrehmi. V minulosti sa dostal do povedomia širokej verejnosti napríklad tým, že podľa toho, ako dlho dokážete stáť na jednej nohe so zavretými očami, je možné zistiť, ako ste na tom so zdravím a ako dlho budete žiť.

Mohlo by vás zaujímať:  Ako dobre poznáte Kanárske ostrovy? Zistite to v našom kvíze

V skratke ide o to, že ľudia, ktorí dokázali stáť na jednej nohe menej ako dve sekundy, mali trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že zomrú pred 66. narodeninami . Aspoň v porovnaní s tými, ktorí to zvládli dlhšie ako 10 sekúnd.

Najnovšie prišiel Mosley s ďalším testom: „Musíte len sedieť na stoličke a zistiť, koľkokrát dokážete počas minúty prejsť zo sedu do stoja.“  Vychádza zo štúdie 2 760 mužov a žien vo veku 50 rokov, ktorá začala už v roku 1999.

Ľudia, ktorým sa to podarilo viac ako 36-krát, mali dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že budú nažive ešte o 13 rokov. A to v porovnaní s tými, ktorým sa to podarilo iba 23-krát. Výskumníci navštívili účastníkov štúdie o 13 rokov neskôr a zistili, že výkon v týchto jednoduchých testoch predznamenal pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu alebo infarkt.

Mohlo by vás zaujímať:  Komu sa nelení, tomu sa... Ako dobre poznáte ľudové porekadlá?