Ako dobre poznáte históriu psích plemien? Otestujte sa v kvíze

Mnoho dnešných plemien bolo za dobu svojej existencie prešľachtených na plnohodnotných domácich miláčikov. V minulosti však boli často šľachtení k úplne inému účelu. Tušíte napríklad, akú úlohu skôr zastávali anglickí buldoci alebo čo viedlo k vyšľachteniu československého vlčiaka?

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. V akom storočí začali na území Čiech a Moravy vznikať prvé kynologické spolky?

Väčšina prvých kynologických spolkov bola riadená z Viedne a ich rokovacím jazykom bola nemčina.

#2. Patronát nad československým vlčiakom má od roku 1993 Slovensko, preto ho mnohí považujú za naše národné plemeno. Z akého dôvodu kríženie psa a vlka začalo?

Kríženie začalo ako vedecký experiment v druhej polovici 20. storočia v bývalom Československu. V roku 1958 sa narodili prví kríženci nemeckého ovčiaka a karpatskej vlčice. Neskôr sa zrodila myšlienka vyšľachtiť nové plemeno vhodné pre pohraničnú stráž.

#3. V minulosti slúžil k lovu divokej zveri a predovšetkým na naháňanie stád veľkého dobytka. Meno získal po juhonemeckom meste, ktoré bolo v minulosti významnou rímsku osadou. Do podoby, ako ho poznáme dnes, sa formoval posledných zhruba 200 rokov. Viete, o ktorom plemene je reč?

Predpokladá sa, že je potomkom zvierat, ktoré si priviezli vojaci rímskych légií z ťaženia do východných krajín. Dôkazom tohto tvrdenia je aj fakt, že sa plemeno rozšírilo predovšetkým pozdĺž starých rímskych ciest a udržalo sa tam do dnešných dní.

#4. V prvej svetovej vojne zahynulo na oboch frontoch bezmála sedem tisíc psov. K akej činnosti boli psi v armáde najčastejšie využívaní?

Psy hojne využívali všetky zúčastnené strany vojny. Výnimkou bola armáda USA.

#5. Psie plemeno pôvodom z Malty, kde si stále plní svoje „pracovné povinnosti“. Vďaka atraktívnemu aj ušľachtilému vzhľadu sa však veľmi skoro z pracanta a lovca stalo exkluzívne výstavné plemeno. Jeho predchodcovia sú však oveľa starší. Nástenné maľby odkazujú napríklad až do starého Egypta. Uhádnete, o ktorom plemene je reč?

V starom Egypte bol podľa dostupných informácií loveckým psom. Postupne si získal takú obľubu, že býval mumifikovaný a pochovávali ho so všetkými poctami. Nakoniec z Egypta úplne zmizol. Údajne na pokyn legendárnej Kleopatry, ktorá nechala plemeno vybiť.

#6. Anglický mastif je obrovské majestátne plemeno, ktoré budí svojím vzhľadom značný rešpekt. Je to však tiež vyhľadávaný spoločník a obľúbený rodinný pes, ktorý spoľahlivo postráži váš dom. V skorších dobách bol používaný k inému účelu. Tipnete si správne?

Boj s levmi a býkmi zakázal britský parlament v roku 1853. Po tomto zákaze obľuba mastifov prudko poklesla a plemenu hrozilo vyhynutie. Kvôli veľkému nedostatku potravín im ďalšiu, takmer smrteľnú ranu zasadili obe svetové vojny.

#7. Ich história je rovnako zaujímavá ako ich vzhľad. Reč je o Dalmatínoch. Viete, akú úlohu plnili v Spojených štátoch?

Behali s koňmi k požiarom, strážili vybavenie pri zásahoch a niekedy aj zachraňovali ľudí z horiacich budov. Potom Dalmatíni sprevádzali hasičské vozy späť na stanicu, kde si plnili svoje povinnosti strážnych psov. Dnes sú väčšinou chované ako spoločníci a rodinní príslušníci. Mnoho hasičských zborov v USA má však dodnes Dalmatína ako maskota.

#8. Dnes sú to veľmi priateľskí, mierumilovní a láskyplní psi. Ich minulosť je však preliata krvou. Reč je o anglickom buldogovi. Viete, na čo bol robustný Angličan pôvodne chovaný?

Buldogy boli agresívni, silní a neústupní psi. Pôvodne boli využívaní pri medvedích zápasoch alebo ako návnada počas býčích zápasov. Keď boli neskôr tieto “krvavé športy” zakázané, stratili buldogy význam. Napriek tomu sa našiel dostatok chovateľov, ktorí si stále cenili ich odvahy, neústupnosti a sily. Vďaka nim buldogy nevyhynuli, ale bol prešľachtení v mierneho a láskavého psa, akým je dnes.

#9. K najznámejším plemenom u našich susedov je český fúzač. Predchodcu tohto plemena si obľúbil už cisár Karol IV., ktorý ho hojne využíval k lovu. V ktorom roku sa dostalo českému fúzačovi oficiálneho uznania zo strany Medzinárodnej kynologickej federácie?

Bolo to až v roku 1964. V dnešnej dobe je český fúzač vítaným spoločníkom nielen poľovníkov, ale stále častejšie ho vídame ako spoločníka v aktívnych rodinách.

#10. Na konci 19. storočia sa začali psy využívať aj v policajnej službe. V ktorej krajine mohli policajti využívať psy pre boj so zločinom ako prví?

Vôbec prvé dokázateľné zmienky sú z roku 1897, kedy je pes označovaný ako “pomocník žandárov”. K rýdzo kriminalistickým účelom začali byť policajné psy využívané od roku 1900 v belgickom Gente.

Dokončiť

Výsledky

-