Ako dobre poznáte históriu psích plemien? Otestujte sa v kvíze

psie rasy história kvíz

Mnoho dnešných plemien bolo za dobu svojej existencie prešľachtených na plnohodnotných domácich miláčikov. V minulosti však boli často šľachtení k úplne inému účelu. Tušíte napríklad, akú úlohu skôr zastávali anglickí buldoci alebo čo viedlo k vyšľachteniu československého vlčiaka?

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Ich história je rovnako zaujímavá ako ich vzhľad. Reč je o Dalmatínoch. Viete, akú úlohu plnili v Spojených štátoch?

#2. Anglický mastif je obrovské majestátne plemeno, ktoré budí svojím vzhľadom značný rešpekt. Je to však tiež vyhľadávaný spoločník a obľúbený rodinný pes, ktorý spoľahlivo postráži váš dom. V skorších dobách bol používaný k inému účelu. Tipnete si správne?

Mohlo by vás zaujímať:  Poznáte hlášky z vianočných rozprávok a filmov? OTESTUJTE SA

#3. V minulosti slúžil k lovu divokej zveri a predovšetkým na naháňanie stád veľkého dobytka. Meno získal po juhonemeckom meste, ktoré bolo v minulosti významnou rímsku osadou. Do podoby, ako ho poznáme dnes, sa formoval posledných zhruba 200 rokov. Viete, o ktorom plemene je reč?

#4. Patronát nad československým vlčiakom má od roku 1993 Slovensko, preto ho mnohí považujú za naše národné plemeno. Z akého dôvodu kríženie psa a vlka začalo?

Mohlo by vás zaujímať:  MEGAKVÍZ o 2. svetovej vojne a Nacizme: Ako poznáte toto temné obdobie histórie ľudstva?

#6. Psie plemeno pôvodom z Malty, kde si stále plní svoje „pracovné povinnosti“. Vďaka atraktívnemu aj ušľachtilému vzhľadu sa však veľmi skoro z pracanta a lovca stalo exkluzívne výstavné plemeno. Jeho predchodcovia sú však oveľa starší. Nástenné maľby odkazujú napríklad až do starého Egypta. Uhádnete, o ktorom plemene je reč?

#7. K najznámejším plemenom u našich susedov je český fúzač. Predchodcu tohto plemena si obľúbil už cisár Karol IV., ktorý ho hojne využíval k lovu. V ktorom roku sa dostalo českému fúzačovi oficiálneho uznania zo strany Medzinárodnej kynologickej federácie?

#8. Dnes sú to veľmi priateľskí, mierumilovní a láskyplní psi. Ich minulosť je však preliata krvou. Reč je o anglickom buldogovi. Viete, na čo bol robustný Angličan pôvodne chovaný?

Buldogy boli agresívni, silní a neústupní psi. Pôvodne boli využívaní pri medvedích zápasoch alebo ako návnada počas býčích zápasov. Keď boli neskôr tieto „krvavé športy“ zakázané, stratili buldogy význam. Napriek tomu sa našiel dostatok chovateľov, ktorí si stále cenili ich odvahy, neústupnosti a sily. Vďaka nim buldogy nevyhynuli, ale bol prešľachtení v mierneho a láskavého psa, akým je dnes.

Mohlo by vás zaujímať:  Príbeh Kysučana z bratislavského bordelu je hitom internetu: Chcel si iba vypiť, no nakoniec…!
Mohlo by vás zaujímať:  Ako dobre poznáte Gagarina a jeho cestu do vesmíru? Odpovedzte v krátkom kvíze

#9. V prvej svetovej vojne zahynulo na oboch frontoch bezmála sedem tisíc psov. K akej činnosti boli psi v armáde najčastejšie využívaní?

#10. Na konci 19. storočia sa začali psy využívať aj v policajnej službe. V ktorej krajine mohli policajti využívať psy pre boj so zločinom ako prví?

Dokončiť

Výsledok

-