Chodí s anjelom a čertom, kto to je? Áno, Mikuláš! Otestujte si, čo o ňom viete

mikuláš kvíz

Sviatok svätého Mikuláša sa na našom území oslavuje už od 14. storočia. Svätý Mikuláš bol ľudomil, patrón detí a panien. A práve on je 6. decembra pre deti ten najdôležitejší, aj keď mu podľa tradície robí spoločnosť zlomyseľný čert a nevinný anjel. Čo o ňom všetko viete?

Svätý Mikuláš bol ľudomil, patrón detí a panien. Narodil sa v Grécku, ale na území dnešného južného Turecka, niekedy okolo roku 270. Presný dátum sa nevie. Pochádzal z bohatej rodiny, majetok však rozdal chudobným. Čo všetko o ňom viete? Otestujte v kvíze svoje znalosti.

Legenda o jeho štedrosti vzišla z príbehu troch dcér, ktorých otec sa zadĺžil a im hrozilo, že ich predá do nevestinca. Viete, ako ich Mikuláš zachránil?

Mohlo by vás zaujímať:  Vyznáte sa v hudobných nástrojoch? Vyskúšajte sa v kvíze

Mikuláš sa stal biskupom v tureckej Myre. V dobách vlády cisára Diokleciána, kedy boli v celej rímskej ríši prenasledovaní kresťania, bol aj svätý Mikuláš uväznený a neskôr poslaný do vyhnanstva. Na slobodu sa dostal až roku 313, kedy cisár Konštantín povolil kresťanstvo a Mikuláš sa opäť dostal na biskupský stolec.

Predtým než začnete kvíz…

Mikulášska tradícia je síce pekná, ale vyčíňanie čerta radšej v záujme vašich potomkov kroťte. Bezpečnejšie je pozvať si domov známych či susedov, ktorí vaše deti a ich reakcie aspoň trochu poznajú a nedovedú ich až k hysterickému plaču, varujú psychológovia.

Mohlo by vás zaujímať:  Ste múdrejší ako ôsmak základnej školy? Dokážte to v ľahkej päťminútovke

Odkaz redakcie verným fanúšikom

Chcete sa nám za kvíz odmeniť? Máme pre vás jeden TIP! Napíšte nám svoj výsledok do komentárov na Facebooku. Takýmto spôsobom podporíte našu prácu. A ak sa vám táto úloha páčila, zdieľajte ju medzi priateľmi, nech sa aj oni môžu precvičiť. Viac podobných úloh nájdete —TU—

KVÍZ