Preskočiť na obsah

Chudobní rybári z Jemenu objavili vnútri veľryby hotový poklad: Razom sa z nich stali boháči!

Obrovské šťastie malo tridsaťpäť chudobných jemenských rybárov. Tí našli na mori poklad, ktorý im vyniesol doslova rozprávkové imanie. V tele uhynutej veľryby našli látku zvanú ambra. Tá sa využíva pri výrobe parfumov a na svetovom trhu je veľmi žiadanou komoditou. Dohromady si následným predajom uvedenej látky prišli približne na 1,3 milióna eur.

Rybári našli telo veľryby v Adenskom zálive, keď ich na mŕtvolu upozornil jeden z miestnych obyvateľov. Na brehu ju rozrezali a následne v nej našli spomínané zriedkavé výlučky. Rybári ich v rozkladajúcom sa tele veľryby našli neuveriteľných 127 kilogramov. Kilogram tejto vysušenej látky, ktorá je pridávaná do voňaviek, má po spracovaní cenu približne 40-tisíc eur.

Ambra, ktorá má podobnú trhovú hodnotu ako zlato, sa viaže v črevách veľrýb po mnoho rokov a predpokladá sa, že vzácna látka chráni vnútorné orgány veľryby pred predátormi. Čerstvá ambra nepríjemne zapácha, ale ako starne, zmení sa jej aróma na príjemnú a zemitú. Táto vôňa z nej robí vyhľadávanou prísadu v parfumérskom priemysle. V parfémoch sa ambra používa ako ustaľovač.

« z 9 »

Zdroj/Foto: DailyMail,  reprofoto BBC