Chystá sa veľká dôchodková REFORMA? Ministr Krajniak chce zrušiť vekový strop 64 rokov

Milan Krajniak reforma dôchodky

Milan Krajniak prichádza s veľkou novinkou. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny chystá zmeny v dôchodkoch. S jeho predstavou však nesúhlasia odborári, ale i široká verejnosť. Krajniak chce zrušiť vekový strop 64 rokov.

Podľa ministra práce Milana Krajniaka žijeme dlhšie a kvôli tomu by sa mal upraviť aj vek odchodu do penzie. Od pripravovaných zmien si sľubuje lepšiu udržateľnosť penzií, čo znamená, že do dôchodku pôjdeme neskôr. Vekový strop je aktuálne nastavený na 64 rokov, no ten by sa mohol čoskoro zmeniť.

„My dnes máme situáciu, že dvaja dospelí ľudia odvádzajú odvody na jedného dôchodcu. O 20 rokov bude situácia opačná. Že jeden pracujúci bude odvádzať odvody na dvoch dôchodcov. My sa musíme pripraviť, aby aj v takejto situácii sme boli schopní vyplácať dôchodky a garantovať udržateľnosť dôchodkového systému,“ prezradil Milan Krajniak.

Mohlo by vás zaujímať:  VIDEO+FOTO: Východ Slovenska bičujú búrky! Ľudia tam spozorovali tornádo

Systém je momentálne nastavený tak, že občania narodení v roku 1960 pôjdu do dôchodku vo svojich 63 rokoch. „Ročníky 1961 až 1966 vždy o dva mesiace neskôr. Ročníky 1967 a mladšie však na svoj zaslúžený dôchodok budú odchádzať podľa strednej dĺžky dožitia,“ uvádza sa na webe tvnoviny.sk.

Odborári a verejnosť sú proti

Prezident Konfederácie odborových zväzov Marián Magdoško vyhlásil, že s predlžovaním dôchodkového veku nesúhlasia. „Vidíme ako naši dôchodcovia prežívajú na dôchodku. To nie je dôstojná staroba, to je len živorenie,“ povedal.

S reformnou predstavou ministra Milana Krajniaka sa nestotožňuje ani verejnosť. „P. Krajniak, sa zobuďte, choďte fyzicky makať, nie sedieť na riti a brat veľké prachy… Ako ozaj ľudia čo makajú, si nezaslúžia normálny odchod do dôchodku aby si to trosku užili?“ napísala pani Milka. „Robte zmeny, no začnite najskôr tým, že… človek, ktorý cely život nepracuje a štát ho živí – žije z kadejakých dávok nemá dôchodok vyrátaný z priemernej mzdy v SR! Veď to je výsmech pracujúcim,“ pridala sa pani Majka. „Poslať Vás robiť do fabriky za pás, vy hyeny! Ľudia sa dorobia ako kone, tešia sa do dôchodku, a vy ho chcete ešte predlžovať!? To akurát tak nohami dopredu pôjdeme z fabriky do dôchodku!! Krajniak sa môže hanbiť,“ pridala sa pani Ľubica.

Mohlo by vás zaujímať:  Matka zverila svoju dcérku opatrovateľke: Keď videla záznam z ukrytej kamery, volala políciu

Reakcie Slovákov

Zdroj: TV Markíza / Foto: Pixabay, TV Markíza