Čo viete o antikoncepcii? Odpovedzte na 10 kvízových otázok

antikoncepcia kvíz online test

Zrejme ste to ani len netušili, ale aj antikoncepcia oslavuje svoj medzinárodný deň. Pripadá na sobotu 26. septembra. Pripomeňme si kvízom niektoré míľniky z histórie ochrany pred neplánovaným tehotenstvom, ale aj pár čísel zo sveta štatistík. Čo viete o antikoncepcii? Otestujte sa.

V teste je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Koľko percent tehotenstva je na svete neplánovaných?

#2. Do kedy musí žena použiť núdzovú antikoncepciu, ak chce po nechránenom pohlavnom styku zabrániť nechcenému tehotenstvu?

Najvyššia spoľahlivosť pri použití takzvaných tabletiek „po“ je jednoznačne do hodiny od nechráneného styku. Výrobcovia tabliet Postinor a Escapelle udávajú pri použití do 72 hodín po nechránenom styku 85 až 89 percentnú spoľahlivosť. Skúsenosti potvrdzujú, že spoľahlivosť limituje práve ako čas, tak deň v menštruačnom cykle ženy, ale môžu mať vplyv aj niektoré jej ďalšie fyzické dispozície.

Mohlo by vás zaujímať:  Poznáte starý Egypt? Otestujte si svoje znalosti v náročnom kvíze

#3. Interrupcií na celom svete ubudlo v súvislosti s antikoncepciou. Kde na svete sa oficiálne realizuje najviac umelých prerušení tehotenstva?

Mohlo by vás zaujímať:  Poznáte starý Egypt? Otestujte si svoje znalosti v náročnom kvíze

#4. Prvý historicky dochovanou antikoncepciou bol kondóm. Z čoho boli vyrobené najstaršie nájdené kondómy pochádzajúce z roku 1640?

#5. Prvú mechanickú antikoncepciu vytvoril v roku 1838 nemecký vedec F. A. Wilde. Rozhodujúca zásluha o jej rozšírenie však patrí nemeckému lekárovi Mensingovi. O akom druhu antikoncepcie je reč?

Prvou gumovou pomôckou pre ochranu žien pred otehotnením boli cervikálne čiapočky, ktoré začal v roku 1838 vyrábať Nemec F. A. Wilde. Z vosku vyrobil odliatok čapíka, na základe ktorého vytvoril pesar z latexu. Ten sa odstraňoval len pri menštruácii. Po 44 rokoch prišiel nemecký lekár Hesse, používajúci pseudonym „Mensing“, s membránovým pesarom, ktorý bol neskôr opísaný ako „gumová nádrž na spermicídnu látku“.

Mohlo by vás zaujímať:  Viete, čo všetko robí alkohol s ľudským telom? Odpovedzte v kvíze
Mohlo by vás zaujímať:  Gramatické cvičenie na pondelok: Zvládnete náš mini testík?

#6. Margaret Šanderová, ktorej po 11 pôrode predčasne zomrela matka, otvorila roku 1916 prvú kliniku pre plánované rodičovstvo. V akej krajine to bolo?

Mohlo by vás zaujímať:  Pamätáš si na rozprávkové dvojice z večerníčkov? Doplň ich mená, tam kam patria

#9. V Československu sa stal prvým antikoncepčným hormonálnym preparátom v roku 1965 domáci produkt, ktorý bol ale v začiatkoch predpisovaný len ženám so zdravotnými problémami či s mnohými deťmi. Ako sa volal?

#10. Aká ochrana pred počatím je podľa odborníkov najspoľahlivejšia?

Dokončiť

Results

-