Čo viete o antikoncepcii? Odpovedzte na 10 kvízových otázok

Zrejme ste to ani len netušili, ale aj antikoncepcia oslavuje svoj medzinárodný deň. Pripadá na sobotu 26. septembra. Pripomeňme si kvízom niektoré míľniky z histórie ochrany pred neplánovaným tehotenstvom, ale aj pár čísel zo sveta štatistík. Čo viete o antikoncepcii? Otestujte sa.

V teste je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Koľko percent tehotenstva je na svete neplánovaných?

#2. Do kedy musí žena použiť núdzovú antikoncepciu, ak chce po nechránenom pohlavnom styku zabrániť nechcenému tehotenstvu?

Najvyššia spoľahlivosť pri použití takzvaných tabletiek “po” je jednoznačne do hodiny od nechráneného styku. Výrobcovia tabliet Postinor a Escapelle udávajú pri použití do 72 hodín po nechránenom styku 85 až 89 percentnú spoľahlivosť. Skúsenosti potvrdzujú, že spoľahlivosť limituje práve ako čas, tak deň v menštruačnom cykle ženy, ale môžu mať vplyv aj niektoré jej ďalšie fyzické dispozície.

#3. Interrupcií na celom svete ubudlo v súvislosti s antikoncepciou. Kde na svete sa oficiálne realizuje najviac umelých prerušení tehotenstva?

Najvyššiu frekvenciu interrupcií udáva oblasť Karibiku (65 na 1000 žien) a Latinská Amerika, najnižšie potom Severná Amerika (17 potratov na 1000 žien).

#4. Prvý historicky dochovanou antikoncepciou bol kondóm. Z čoho boli vyrobené najstaršie nájdené kondómy pochádzajúce z roku 1640?

Boli vyrobené z čriev zvierat. Prvé kondómy sa nepoužívali za účelom ochrany pred otehotnením, ale pred prenosom pohlavných chorôb. Od roku 1844 sa začali vyrábať kondómy z gumy. V polovici 19. storočia sa začali vyvíjať nové metódy ochrany, napríklad antikoncepčné pilulky alebo cervikálne klobúčiky.

#5. Prvú mechanickú antikoncepciu vytvoril v roku 1838 nemecký vedec F. A. Wilde. Rozhodujúca zásluha o jej rozšírenie však patrí nemeckému lekárovi Mensingovi. O akom druhu antikoncepcie je reč?

Prvou gumovou pomôckou pre ochranu žien pred otehotnením boli cervikálne čiapočky, ktoré začal v roku 1838 vyrábať Nemec F. A. Wilde. Z vosku vyrobil odliatok čapíka, na základe ktorého vytvoril pesar z latexu. Ten sa odstraňoval len pri menštruácii. Po 44 rokoch prišiel nemecký lekár Hesse, používajúci pseudonym “Mensing”, s membránovým pesarom, ktorý bol neskôr opísaný ako “gumová nádrž na spermicídnu látku”.

#6. Margaret Šanderová, ktorej po 11 pôrode predčasne zomrela matka, otvorila roku 1916 prvú kliniku pre plánované rodičovstvo. V akej krajine to bolo?

V roku 1917 začala vydávať výchovný časopis s názvom “Antikoncepčné revue”, v roku 1921 založila ligu pre antikoncepciu a v roku 1922 Národnú komisiu federálnej legislatívy pre antikoncepciu. Odmietala však potraty aj masturbáciu, najmä u žien.

#7. Pred 60 rokmi bol v USA schválený na predaj prvý hormonálny antikoncepčný preparát. Pod akým názvom sa predával?

Mohli ho na lekársky predpis užívať ženy v USA a Veľkej Británii, o rok neskôr aj v Kanade.

#8. V Európe sa rok po Amerike dostal na trh Anovlar, ktorý mohli ženy získať na lekársky predpis. V ktorej krajine bol vyvinutý?

Prvú hormonálnu antikoncepciu pre európsky trh vyvinula firma Schering zo západného Nemecka.

#9. V Československu sa stal prvým antikoncepčným hormonálnym preparátom v roku 1965 domáci produkt, ktorý bol ale v začiatkoch predpisovaný len ženám so zdravotnými problémami či s mnohými deťmi. Ako sa volal?

Až do konca osemdesiatych rokov sa u nás prevládali tuzemské preparáty (Neogest, BIOGEST) čo do zloženia porovnateľné so západnými prípravkami.

#10. Aká ochrana pred počatím je podľa odborníkov najspoľahlivejšia?

Stále platí pravidlo, že hormonálna antikoncepcia spoločne s používaním kondómu je najúčinnejšou a najspoľahlivejšou ochranou proti nechcenému tehotenstvu. Pravdepodobnosť otehotnenia je pri správnom užívaní hormonálnej antikoncepcie 1: 1000.

Dokončiť

Výsledky

-