Čo viete o prvej pomoci? Skúste svoje vedomosti v kvíze

Správne poskytnutie prvej pomoci môže zachrániť život. Aj preto sme sa vám počas prázdnin, pri ktorých sa často práve úrazy či otravy stávajú, snažili spísať rady, ako sa v krízových situáciách zachovať. Svoje znalosti si teraz môžete vyskúšať v našom kvíze.

V teste je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Čo je základom resuscitácie?

Základom resuscitácie je masáž srdca. Záchranca kľačí vedľa postihnutého z boku, ruky má natiahnuté, prepnuté v lakťoch umiestnené na stredu hrudníka, na hrudnej kosti postihnutého. Hrudník stláča kolmo dole do hĺbky 5-6 cm (nie viac), frekvenciou zhruba 100-120 stlačení za minútu.

#2. Čo by ste nemali robiť, keď neviete, čím sa človek otrávil?

Ak neviete, čím sa človek otrávil, nikdy sa nesnažte vyvolať zvracanie. V prípade kyselín a ďalších chemikálií by sa totiž pažerák pri zvracaní znova popálil, saponáty by potom mohli pri zvracaní vypeniť, čo je tiež nebezpečné. A hrozí tiež, že postihnutý zvratky vdýchne a následky budú vo výsledku ešte horšie.

#3. Na čo slúži pri prvej pomoci turniket?

Turniket alebo tiež škrtidlo slúži na zastavenie masívneho krvácania.

#4. Čo robiť pri podozrení na otravu oxidom uhoľnatým?

Pri poskytovaní prvej pomoci platí, že by ste predovšetkým mali myslieť na svoju bezpečnosť. Teda najskôr zo všetkého vyvetrať miestnosť – otvoriť okná i dvere, a postihnutého z miestnosti vytiahnuť. Ak sa v mieste vyvetrať nedá, zavolajte hasičov a nevstupujte dovnútra. Otrava môže byť veľmi rýchla, stačí pár desiatok sekúnd.

#5. Na ktorom mieste je najlepšie nahmatať pulz pre laikov?

Správna odpoveď je nikde, pretože laikom sa neodporúča hmatať pulz pre veľkú pravdepodobnosť falošného výsledku.

#6. Ktoré telefónne číslo budete volať v prípade, že chcete k zranenému privolať záchrannú službu?

Na Slovensku sú pre tiesňové volania vyhradené tieto telefónne čísla: 150 – Hasičský záchranný zbor SR, 155 – Zdravotnícka záchranná služba, 158 – Polícia SR. Správne je teda v prípade potreby pomôcť zranenému volať linku 155. V hociktorom z vyššie uvedených prípadov však môžete použiť aj číslo 112.

#7. Čo robiť, keď máte podozrenie na infarkt či mŕtvicu?

Ak máte podozrenie na infarkt či mŕtvicu, vždy volajte zdravotnícku záchrannú službu. Do príchodu sanitky zostaňte s chorým, posaďte ho a strážte ho.

#8. Ako by sa mal človek správať pri záchrane topiaceho?

Záchranári vždy upozorňujú, že pomoc topiacemu je zradná a v prvom rade je potrebné myslieť na vlastnú bezpečnosť. Ak sa do vody vrhnete len tak, môže vás samotných stiahnuť pod hladinu. Oveľa lepším variantom preto je, hodiť topiacemu niečo, čoho by sa mohol chytiť. Môže to byť kruh, plavák, konár alebo prázdna PET fľaša.

#9. Stabilizovaná poloha znamená polohu?

Stabilizovaná poloha je v prvej pomoci poloha na boku, z ktorej nie je ľahké sa prevaliť na chrbát. To zaisťujú pokrčené končatiny. Zmyslom tejto polohy je zabrániť zapadnutiu jazyka a vdýchnutie zvratkov u pacienta pri poruche vedomia.

#10. Čo je anafylaxia?

Anafylaxia je závažná alergická reakcia, ktorá môže byť život ohrozujúca. Príznaky sa rozvíjajú veľmi rýchlo, v priebehu niekoľkých sekúnd alebo minút po kontakte s látkou, na ktorú ste alergický.

Dokončiť

Výsledky

-