Preskočiť na obsah

Dolár, hippie znak a zavináč. Vyznáte sa v symboloch?

Znakov a symbolov máme okolo seba nespočet. Iste tušíte ich významy, ale čo viete o symboloch samotných, ich pôvode alebo legende za nimi? Vyskúšajte sa v našom kvíze.

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Ampersand alebo tiež latinské "et" je symbol, ktorý chápeme vo význame "a". Patrí ku grafickým znakom, ktoré sa bežné využívali ku skracovaniu celých slov až do stredoveku. Hovorilo sa im?

#2. Univerzálny symbol kružnice so zvislou čiarkou uprostred označuje?

#3. Symbol $ veselo blikal v očiach strýčka Držgroša a určite by zbystril každý, kto túži po americkom dolári. Ako však vznikol?

#4. Slepačia nôžka v kruhu? Áno, inak tiež symbol hnutia hippies. Ako sa vlastne dostal k kvetinovým deťom? Písal sa rok 1958 a britský umelec menom Gerald Holtom vytvoril symbol pre?

#5. V roku 1963 dostal americký maliar a tvorca reklám Harvey Ball zaujímavú úlohu - v rámci kampane pre poisťovaciu spoločnosť sa mal pokúsiť povzbudiť morálku zamestnancov danej firmy. Vtedy vraj vznikol symbol, o ktorého prvé použitie sa potom viedli spory - bol to?

#6. Tradičný znak temnoty a svetla sa nazýva?

#7. Symbol zavináča používa väčšina ľudí dnes denne, príde nám bežné, že sa nazýva rovnako ako rybacia pochúťka. V mnohých krajinách, ale tento symbol odkazuje na?

#8. Symbol ryby bol kedysi zásadným znamením kresťanskej viery, v gréčtine sa mu hovorí?

#9. Kríž máme spojený s Kristom, ale ukazuje sa, že bol využívaný ešte skôr, a síce ako?

#10. Rozlíšiť rodové symboly robí mnohým celoživotné ťažkosti. Zaiste sa to však zmení, keď si človek uvedomí, že koliesko so šípkou a koliesko s krížikom je jednoduchým označením planét. Konkrétne ide o

Dokončiť

Výsledky

-