Je to šedý zákal, alebo krátkozrakosť? Rozpoznajte z obrázku očnú vadu

Vady zraku sú bežnými problémami, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu nášho života a bežných každodenných aktivít. Od miernych problémov až po vážnejšie ochorenia, vady zraku môžu byť zdrojom frustrácie a obmedzenia. V tomto článku sme pre vás pripravili kvíz, ktorý vám pomôže zistiť, koľko viete o rôznych vadách zraku. 

Keď dokončíš náš test, radi by sme ťa požiadali, aby si nás podporil/a jednoduchým spôsobom. Prosíme, zdieľaj s nami tvoje dojmy v komentároch na našej Facebook stránke, a to buď o tom, ako sa ti test páčil, alebo koľko bodov si dosiahol či dosiahla. Toto gesto bude pre nás veľmi cenné.  Ak bol test pre teba príjemným zážitkom, môžeš ho zdieľať aj s tvojimi priateľmi. Pre viac podobných testov navštív prosím tento odkaz.

Dúfame, že náš kvíz o vadách zraku bol pre vás zaujímavý a užitočný. Vedomosti o zdraví očí a o rôznych problémoch s videním sú dôležité pre to, aby sme si udržali dobré zdravie a mohli sa plnohodnotne zúčastňovať na našich každodenných aktivitách. Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa svojho zraku, odporúčame, aby ste sa obrátili na odborníka, ako je optometrista alebo oftalmológ, ktorí vám môžu pomôcť s diagnostikou a liečbou. Ďakujeme, že ste si našli čas na tento kvíz, a dúfame, že ste sa pri ňom zabavili a zároveň sa aj niečo nové naučili.

 

Ďalej

#1. Takto vidí na zjazdovke človek, ktorý trpí:

Takto by na zjazdovke videl človek s astigmatizmom, pokiaľ by nemal okuliare alebo šošovky. Táto očná vada sa prejavuje skresleným alebo zahmleným obrazom na ľubovoľnú vzdialenosť. Astigmatizmus býva predovšetkým vrodený, objavuje sa u detí i dospelých a väčšinou, až u 70 percent ľudí, býva kombinovaný s krátkozrakosťou a ďalekozrakosťou.

#2. Zúžené zorné pole vidíte, keď vás trápi jeden zo zákalov. Ktorý?

Takto vidí človek so zeleným zákalom (glaukómom). Je spôsobený postupným odumieraním vlákien zrakového nervu, ktorá prenáša zrakové informácie zo sietnice do mozgu. Pokiaľ sa poškodí, dochádza k čiastočnej, alebo dokonca úplnej strate zraku. Navyše aj človek s výrazne pokročilým zúžením zorného poľa môže mať dobrú centrálnu zrakovú ostrosť, takže si problém sám nevšimne.

#3. Čo spôsobuje, že vidíte nepravidelné škvrny?

Pokiaľ občas vidíte pred okom temné alebo nepravidelné škvrny, „padajúce sadze“, svetelné záblesky alebo vás trápi neostré videnie, môže to byť počiatočným príznakom odlúčenia sietnice. Ako ochorenie pokračuje, všimneme si tmavú clonu, ktorá postupne zakrýva výhľad. Ak nie je odlúpená sietnica včas operovaná, hrozí nám trvalé poškodenie zraku.

#4. Neostrý text na ceduli spôsobuje očná chyba zvaná:

Po štyridsiatom roku veku začínajú naše očné šošovky strácať svoju pružnosť a tým aj schopnosť zaostriť na blízke predmety. Vetchozrakosť (čiže presbyopia) sa začne prejavovať potrebou odďaľovať blízke predmety (noviny, knihu), až sú jedného dňa naše ruky príliš „krátke“.

#5. Jedna z najčastejších očných chýb, ktorá spôsobuje rozmazané videnie v diaľke, sa volá:

Krátkozrakosť je jednou z najčastejších chýb vôbec. Je to stav, kedy oko nedokáže správne zaostriť na vzdialené predmety. Pri krátkozrakosti sa obraz vytvára pred sietnicou, a preto sa javí, ako by bol neostrý. Štandardným riešením je nosenie okuliarov alebo kontaktných šošoviek.

#6. Ktoré závažné ochorenie spôsobuje takto pokrivené videnie?

Ak vnímate náhle pokrivenie obrazu alebo vám zrazu vypadne obraz uprostred zorného poľa, potom trpíte jedným z príznakov závažného ochorenia – makulárnej degenerácie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje u ľudí starších ako 60 rokov. Pacientom znemožňuje táto chyba sledovať televíziu a majú poruchy čítania. Môže viesť prakticky až k slepote.

#7. Pohľad ako cez záclonu majú ľudia, ktorí trpia:

Pri šedom zákale má človek zahmlené a rozostrené videnie, hlavne pri pozorovaní predmetov v diaľke. Cíti nepríjemné oslňovanie pri silnejšom slnečnom svetle alebo pri nočnom riadení automobilu. Farby na postihnutom oku nie sú také sýte ako na druhom oku, lámu sa, majú inú intenzitu a odtieň. Niekedy sa predmety pri pohľade jedným okom javia zdvojené.

#8. Takto vidia ľudia, ktorí majú očnú vadu spôsobenú cukrovkou. Ako sa nazýva?

Nadmerné množstvo glukózy v krvi upcháva a poškodzuje jemné cievy, čo okrem iného postihuje aj sietnicu, ktorá je nimi pretkaná. Diabetickou retinopatiou v rôznom stupni závažnosti po dvadsiatich rokoch trvania cukrovky trpí 65 až 99 percent diabetikov. Jedinou účinnou prevenciou je kompenzácia cukrovky, pri pokročilejších stupňoch diabetickej retinopatie prichádza na rad operačný zákrok pomocou lasera.

#9. Ktorá očná vada môže za tento spôsob videnia?

Ďalekozrakosť vzniká pri stave, keď je oko príliš krátke alebo sila lomu svetla príliš slabá na to, aby sa zrak mohol jasne zaostriť na vzdialené alebo blízke predmety.

Dokončiť

Výsledky

-

Tlieskame ti! Na všetky otázky sa ti podarilo odpovedať správne.

Ajáj, škoda, preškoda. Nejaká chybička sa našla.