Preskočiť na obsah

Judita, odsúdená za vraždu kamaráta, sa ozvala z väzenia: V liste opísala, ako podľa nej k vražde došlo!

Celým Slovenskom otriasla v máji 2019 vražda študenta Tomáša, ktorý bol brutálne dobodaný na jednom zo žilinských sídlisk. Jeho kamarátka Judita, ktorá bola v čase smrti mladíka s ním, tvrdila, že chlapec zomrel, keď ju bránil pred falošným odpočtárom elektriny. Okresný súd v Žiline tomu ale neuveril a v novembri 2020 poslal Juditu za mreže na 12 rokov a 4 mesiace vo väznici pre mladistvých. Proti rozsudku sa síce odvolala, avšak o pár mesiacov neskôr potvrdil rozsudok aj krajský súd. Právoplatne odsúdená dievčina sa ale nedávno opäť rozhodla požiadať o znovuobnovenie procesu.

„Môžem potvrdiť, že predmetné dovolanie bolo na Najvyšší súd predložené 24. marca,“ povedala pre portál Nový Čas hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

judita tomáš vražda rozsudok plač

Judita podľa informácií portálu sme.sk v 91-stranovom dokumente navrhuje zrušiť dve predošlé rozhodnutia súdov a celú kauzu vrátiť na začiatok. Znamenalo by to, že prípad by opäť prejednal okresný súd. Rozhodovať by podľa nej mali dokonca iní sudcovia než pôvodne. Dovolanie je písané v prvej osobe, teda z pohľadu odsúdenej. Judita v ňom upozorňuje na chyby, ktorých sa podľa jej názoru dopustili súdy a vracia sa aj k vlastnému opisu toho, ako vnímala udalosti z mája 2019.

Judita v dovolaní zdôrazňuje, že žiadnu vraždu nespáchala, no ako uvádza sme.sk, zároveň o týchto prívlastkoch polemizuje a spochybňuje ich. „Nie každé viacnásobné bodanie do častí tela, kde sa nachádzajú životne dôležité orgány, možno považovať samo osebe za surový spôsob konania,“ uviedla odsúdená Judita v liste, ktorý adresovala Najvyššiemu súdu SR. Podobne spochybňuje aj trýznivosť vraždy, čo zas podkladá tým, že smrť bola rýchla.

Dovolanie sa okrem spochybňovania súdneho procesu vracia k Juditinej verzii o tragických udalostiach. Od začiatku tvrdí, že na dvere bytu zaklopal falošný odpočtár elektriny a potom zaútočil.

Desivému prípadu sa ešte pred rozsudkom Krajského súdu v Žiline venovala aj relácia RTVS Reportéri. Pozrite, čo všetko v nej odznelo.

Zdroj/Foto: Cas.sk, Sme.sk, RTVS, Instagram, Facebook