Kolíska civilizácie alias staroveká Mezopotámia: Čo viete o Babylone a jeho obyvateľoch?

mezopotámia test kvíz mezopotámska ríša babylon

Mezopotámia (z gréckeho Mesopotamia – t.j. „krajina medzi riekami“ ) je súčasťou tzv. úrodného polmesiaca . V dnešnej dobe jej územie zhruba odpovedá dnešným štátom Sýria, Libanon, Izrael, Jordánsko, Palestína, Irak a Irán. Mezopotámia bola kolískou civilizácie.

Prvé sumerské obyvateľstvo sa v Mezopotámii objavilo na prelome 4. a 3. tisícročia pred nl. V staroveku bola rozdelená na severnú Asýriu a južnú Babyloniu . Horná časť Babylonie sa nazývala Akkad a dolná Sumer . V roku 539 pred nl do Babylonu vnikli Peržania z dynastie Achaimenovcov a v roku 331 pred nl Alexander Veľký, po smrti ktorého sa Babylon stal súčasťou ríše Seleukov.

Okolo roku 150 pred nl sa Mezopotámie zmocnili Parthovia, v 2. storočí nášho letopočtu opäť Peržania. V roku 637 sa vlády nad Mezopotámiou ujali moslimskí Arabi. Odvtedy sa Mezopotámii hovorilo El Irak el’Arabi, ako ju Arabi nazvali. Vyskúšajte si v nasledujúcom kvíze, čo všetko si o mezopotámii pamätáte vy.

Mohlo by vás zaujímať:  Viete o pristátí na Mesiaci všetko? Jedenásť otázok, ktoré by ste mali zvládnuť

V teste je pre vás pripravených dokopy až 11 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

mezopotámia test kvíz mezopotámska ríša babylon

-začiatok kvízu-

Páčil sa vám kvíz? Ak áno, podporte našu stránku taraniny.sk zdieľaním kvízu na sociálnej sieti. Ďakujeme za vašu podporu!