Preskočiť na obsah

Kysučan Fero nechcel na Slovensku živoriť, odišiel do Švédska: Ako zdravotný brat zarába kráľovsky!

Svoje rozhodnutie neľutuje, práve naopak. 39-ročný František Bajánek z Kysuckého Nového Mesta sa rozhodol celý svoj život zasvätiť zdravotníctvu. Študoval ošetrovateľstvo na Katolíckej univerzite v Ružomberku a neskôr aj na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.

Po štúdiách pracoval ako zdravotný brat v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci. Suma, ktorú zdravotník a otec rodiny dostával, sa mu zdala prinízka. A preto sa rozhodol zbaliť a skúsiť šťatie v Škandinávii. Našiel si prácu vo švédskom Štokholme. Život tam sa mu radikálne zmenil.

“To, čo som žil predtým, nebol život, aj keď som mal ženu a dieťa. Bola to otročina, zarobil som málo, aj keď som bol stále v práci. Pracoval som na záchranke, v ambulancii a aj na pohotovosti, odrobil som mesačne 500 hodín. V súkromnom živote som nemal okrem spánku čas na nič. Takto žije na Slovensku človek, ktorý chce slušne žiť a ktorý si chce poctivo zarobiť,” prezradil František pre Nový Čas.

Ročne 109 000 EUR

Rozhodol sa, že si spraví kurz švédčiny. Ten zvládol za 4 mesiace. Pracovná ponuka zo Škandinávie prišla okamžite. “Po štyroch rokoch som sa tu prepracoval na lukratívne miesto – urgent, kde sú najťažšie úrazové prípady, pobodania, postrelenia, ťažké nehody,” hovorí Františke s tým, že mesačne zarobí 9 100 EUR v hrubom. V čistom mu to vychádza na 7 000 EUR, z ktorých musí odrátať ešte 1 500 EUR na bývanie, stravu a benzín. Ročne tak zarobí 109 000 EUR.

Rodina je na Slovensku

Ako ďalej uvádza, má viac voľného času, cestuje a športuje. Dokonca má viac času na svoje dve dcérky Mirku a Adrianku, s ktorými pretelefonuje niekoľko hodín každý deň. Za nimi a manželkou chodí každý druhý mesiac na dva týždne.

“Bol by som šťastný, keby sa za mnou presťahovala aj manželka Mirka (37) s dcérkami Mirkou (7) a Adriankou (3). Zatiaľ sa zdráha, uvidíme časom. Veľmi mi tu chýbajú… Je to paradox, ale odtiaľto im dokážem dať viacej pozornosti a zabezpečiť lepší život ako na Slovensku, kde ma staršia Mirka takmer ani nevidela,” konštatuje spokojne František, ktorý sa rozhodol pomôcť aj iným Slovákom.

Založil si firmu, aby im mohol zabezpečiť prácu. Záujemcovia absolvujú 4-mesačný kurz švédčiny v Trenčíne a potom sa môžu uchádzať o zamestnanie vo Švédsku.

Zdroj: cas.sk / Foto: Facebook/fb