Malý, ale nevyhnutný orgán: Vyskúšajte sa, čo viete o obličkách!

Obličky. Malý, ale nevyhnutný párový orgán fazuľovitého tvaru, s ktorým má problémy až desať percent populácie. Pretože sa ochorenie často prejavuje skryto, odborníci sa v rámci Svetového dňa obličiek snažia každoročne upozorniť na dôležitosť prevencie. Čo všetko viete o obličkách vy? Otestujte svoje vedomosti v nasledujúcom kvíze.

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Na čo v tele slúžia obličky?

Obličky filtrujú z krvného riečišťa odpadové látky všetkého druhu, ktoré majú byť odovzdané do moču. Udržujú stálu koncentráciu minerálov (sodíka, draslíka, chloridov, vápnika, fosforu, horčíka a ďalších). Ďalej potom regulujú objem celkovej vody v organizme a produkujú rad dôležitých hormónov.

#2. Koľko litrov krvi prefiltrujú obličky za 1 minútu?

Za minútu je to 1,2 litra a za jeden rok prejde obličkami neuveriteľných 630 720 litrov krvi, čo by naplnilo takmer 9 veľkokapacitných hasičských cisterien s objemom vyše 70 tisíc litrov.

#3. Ako sa nazýva základná stavebná jednotka obličky?

Nefrón je základná stavebná a funkčná jednotka obličky. Každý kanálik s príslušným glomerulom tvoria dohromady Nefrón. Časť vody a solí sa ešte pri priechode kanálikom vstrebe späť do krvného obehu. Kvapalina, ktorá zostáva na konci každého kanálika, je moč.

#4. Koľko tzv. Glomerulov (cievnych teliesok) by ste hľadali v jednej obličke?

Glomerulus je cievne teliesko, tiež nazývané cievne klbko. Jeho tenká stena pôsobí ako jemné sitko, cez ktoré je neustále filtrovaný tzv. primárny moč. Toho sa pritom vytvorí za deň ohromujúcich 130 až 170 litrov. Väčšina je však ďalšími procesmi spätne vstrebávaná a len zlomok vylúčime pri močení.

#5. Ako sa volá postup, pri ktorom sa krv čistí mimo tela pomocou špeciálneho filtra?

Hemodialýza je metóda odstraňovania odpadových látok ako napr. Draslík, močovina, a nadbytočnej vody z krvi pri zlyhaní obličiek. Je jednou z troch terapií náhrady funkcie obličiek (ďalšími dvoma sú transplantácia obličiek a brušná dialýza, pri ktorej sa krv čistí v brušnej dutine).

#6. Ktorý hormón produkujú obličky?

Erytropoetín stimuluje kostnú dreň k produkcii červených krviniek, ktorých hlavnou úlohou je distribúcia kyslíka krvným obehom po celom tele. Obličky produkciou tohto hormónu reagujú na nepriaznivý stav, keď sa im dostáva menej kyslíka, ako je obvyklé.

#7. Môže človek žiť plnohodnotný život iba s jednou obličkou?

#8. Viete, ako sa nazývajú časti obličiek?

Povrch obličiek je hladký, pokrytý tenkým väzivovým puzdrom a tukovou vrstvou, ktorá obličky chráni. Vnútorný okraj obličiek je opatrený prehĺbenín (bránkou obličky) vyplnenú tukom. Z tohto miesta vystupuje obličková panvička, močovod a obličková žila a naopak do obličiek vstupuje obličková tepna, lymfatické cievy a nervy. Na povrchu obličky je kôra, vo vnútri je dreň obličky.

#9. Pre správnu činnosť obličiek je dôležitý dostatočný pitný režim. Aké množstvo tekutín za deň je optimálne?

Do celkového množstva tekutín za deň spadajú tiež polievky, ovocné čaje, stolové vody, zelenina, ovocie a šťavy v nich. Pozor si dajte na tekutiny, ktoré síce vodu obsahujú, ale neprispievajú kladným spôsobom (alkohol, čierny čaj). Minerálky je doporučované striedať vzhľadom k ich obsahu minerálov a určite by nemali byť hlavným zdrojom tekutín. Najlepším zdrojom je “obyčajná” čistá voda.

#10. Koľko moču zdravý človek vylúči za deň?

Denný objem moču je významne ovplyvnený príjmom tekutín a stravy. Objemy menšie ako 400 ml / 24 hodín a väčšia ako 2500 ml / 24 hodín sa hodnotí ako patologické a je potrebné ich riešiť s lekárom.

Dokončiť

Výsledky

-