Preskočiť na obsah

Niekto ich neznáša, iný miluje: Čo viete o hadoch?

Bojíte sa hada ? Na túto otázku vám určite mnohí dajú kladnú odpoveď. Ak sa však pýtate na dôvody, odpovede sa rôznia. Niekomu sú hady odporné pre ich údajne slizké telo, iní sa boja ich uhrančivého pohľadu, ďalší jedovatého uštipnutia. Všeobecne však môžeme povedať, že mnohí svoj strach z hadov nevedia ani vysvetliť a považujú to za niečo prirodzené, čo je dané človeku už oddávna.

Preto odpor ľudí k hadom nie je záležitosťou rozumu, ale skôr podvedomia a tradícií. Ak načrieme do histórie zistíme, že už v dávnych dobách boli hady najobávanejšie živočíchy a zohrávali poprednú úlohu v poverách a povestiach. Len si spomeňme na biblický príbeh Adama a Evy, alebo na pána Beckovského hradu, kde práve had bol príčinou splnenia kliatby, alebo na starú, niekde i dnes rozšírenú poveru, že hady rady pijú mlieko kravám priamo z vemena. Takýchto príkladov by sa dalo vymenovať ešte mnoho.

No nie všade na svete sú hady obávanými živočíchmi. V niektorých krajinách ich uctievajú a pripisujú im zvláštnu moc. Napríklad v egyptskej symbolike sprevádzajú hady predstaviteľov plodnosti, sú aj symbolom ochrany, úspechu, sily života a smrti. Hady zaberajú významné miesto aj v iných kultúrach sveta, hojne sa vyskytujú mytológii, v bájach a kultoch, výtvarných dielach a v architektúre. Podoby hadov dávajú svojím bohom Číňania a Japonci, Indovia v nich vidia zobrazenie múdrosti a veria, že zabitie hada spôsobuje nešťastie, budhistické náboženstvo považuje hada – kobru za najposvätnejšie zviera a známy symbol medicínskej vedy, Aeskulap, ochranné božstvo rímskych lekárov, uznávaný dodnes aj u nás, je zobrazený ako fúzatý muž s palicou ovinutou hadom.

Čo si pamätáte o hadoch vy? Viete, ktorý z nich je najväčší, najmenší alebo najťažší? Odpovedzte v nasledujúcom kvíze. V teste je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

hady

-začiatok kvízu-

Páčil sa vám test? Ak áno, podporte našu stránku taraniny.sk zdieľaním kvízu na facebooku. Ďakujeme za vašu podporu!