Odľahlé, známe ale aj pusté: Poznáte najzaujímavejšie ostrovy sveta?

Ostrovy sú skrátka zaujímavé, či už ide o tropické raje, ríše záhad, alebo krajiny tieňov. Tak čo o tých najznámejších kúskoch pevniny viete?

V teste je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Ostrovný štát Srí Lanka sa predtým volal?

Prvý portugalskí kolonizátori pokrstili miesto, o ktorom sa už skôr hovorilo ako o ostrove Sielen, slovkom Ceilao. Keď sa potom dostali k moci nad ostrovom Briti, názov poangličtili, vznikol tak Ceylon. Pomenovanie ale stále vychádzalo z pôvodného názvu, sanskritského slová Sinhala. Sinhálci sú jednou z hlavných etnických skupín na Srí Lanke.

#2. Na indonézskom ostrove Sulawesi môžete spoznať špecifickú kultúru ľudí kmeňa Tana Toraja. Zmyslom života týchto horalov je totiž užiť si pohreb. Za pohrebné oslavu, ktorá je vstupnou bránou k posmrtnému bytiu, platia ľudia celé imanie. Nie každá rodina na to ale má, takže než našetria, nebožtík?

Mŕtve telá blízkych miestni posadia doma do kúta a nechajú prírodu pracovať. Než našetria na dôstojný pohreb, tvária sa, že ich drahý zosnulý len spí.

#3. Keby vám niekto povedal, že vyráža smer Formosa, bude vám jasné, že chce objaviť krásu ostrova?

Aj tento kus pevniny bol objavený Portugalcami, práve oni mu dali meno Ilha Formosa, čo v preklade znamená Krásny ostrov.

#4. Japonsko je ostrovná veľmoc. Ostrov Hokkaidó sa chváli slávnou tekvicou, ostrov Honšú tým, že je najväčší, a ostrov Mijakedžima sa preslávil ako miesto, kde?

Na ostrove, kde zhruba každých dvadsať rokov úraduje stratovulkán Ójama, je pravdepodobne najväčšia koncentrácia oxidu siričitého na svete. Pri poslednej sopečnej erupcii v roku 2000 odtiaľ evakuovali cca 3 600 domorodcov, ľudí, ktorí sú na život s plynovou maskou zvyknutí.

#5. "Cintorín Atlantiku", tak sa hovorí jednému kanadskému ostrovu, v ktorého okolí stroskotalo najmenej tristo lodí. Oficiálny názov od okolitého sveta izolovaného ostrova, kde žijú len pracovníci meteorologickej stanice, znie?

Divé kone a piesčité pláže, príroda je na malom ostrovčeku v tvare polmesiaca skutočne panenská a malebná, no vodné víri, ktoré stoja za lodnými nešťastiami, až tak pôvabné nie sú.

#6. Keď sa povie Jamajka, predstavíme si marihuanový opar, rytmy reggae a hlavne najslávnejšieho rodáka Boba Marleyho. Ten prišiel na svet v?

V Nine Miles stojí Marleyho rodný dom, práve tam vznikla väčšina muzikantových hitov a zrejme aj detí. Hovorí sa, že kto sa dotkne postele slávneho hudobníka, bude tak plodný ako on. Marley mal tri deti s manželkou a najmenej šesť ďalších potomkov s inými ženami.

#7. Bermudské ostrovy prvýkrát uzrel španielsky moreplavec Juan Bermúdez. To bolo v roku 1503. Dnes je územie pri juhovýchodnom pobreží Spojených štátov symbolom dovolenkového raja a patrí

Bermudy majú štatút zámorského územia Spojeného kráľovstva. Hlavou krajiny je britská kráľovná zastúpená generálnym guvernérom.

#8. Severne od Sardínie leží ostrov, ktorý sprevádza zlá povesť. Je s ním spájaná krvná pomsta a večná vojna za slobodu, našťastie sa nájdu aj jedinečnosti z iného súdka - krajina mala napríklad vôbec prvý ľudový parlament a demokratickú ústavu v Európe. To všetko a omnoho viac je ostrov

Napoleonova domovina sa mohla pochváliť relatívne demokratickou ústavou už v 18. storočí, keď budúci cisár ešte ani nebol na svete. Potom sa ale k moci dostala francúzska vojenská vláda a vzápätí bolo všetko inak.

#9. V Tichomorí sa počas studenej vojny realizovali desiatky jadrových pokusov. Jednou z hlavných testovacích oblastí sa stal atol?

Atol bol v roku 1946 vyľudnený, domorodci boli presťahovaní na atol Rongerik s tým, že sa čoskoro zase budú môcť vrátiť. To sa však doteraz nestalo. Dlhé roky neobývateľný atol stále skúmajú výskumníci a potvrdzujú, že rádioaktivita je v oblasti stále vysoká.

#10. Najstarší ostrov na našej planéte je?

Asi pred 167 miliónmi rokov bol Madagaskar súčasťou pevninského celku Gondwana. Tá sa ale postupne rozpadala, až sa zhruba pred 65 miliónmi rokov stal z Madagaskaru ostrov.

Dokončiť

Výsledky

-