Pamätáte si ešte na československé bankovky? Dokážte, čo nich viete

československé bankovky kvíz test

Od vzniku Československa je to sto rokov. Jeho mena, koruna, je ale staršia – alebo mladšia, ako sa to vezme. Korunou sa totiž platilo už za čias Rakúsko-Uhorska. Samotná československá koruna ale vznikla až zákonom z 25. februára 1919. Potom úrady stiahli a okolkovali pôvodné bankovky, ktoré potom nahradili za štátovky (papierové peniaze emitované panovníkom alebo vládou, ktoré majú nútený kurz) a neskôr za bankovky.

My sme však pre vás nepripravili prechádzku bankovkami z doby vzniku Československa. Vrátime sa k posledným federálnym československým bankovkám. K tým, ktoré na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov dožívali, ale aj k novej emisii, ktorá uzrela svetlo sveta v rovnakom období.

V našich peňaženkách sa na začiatku 90. rokov objavovali federálne bankovky dvoch rôznych emisií. Z tej pôvodnej už neplatila len pôvodná desaťkoruna, ktorou sme platili v rokoch 1961 až 1988. Z nostalgie ju ale necháme aj v našom teste. Ten umožňuje osviežiť si pamäť. Ukážeme vám vždy jednu zo strán bankovky – a môžete zaspomínať, čo bolo na strane druhej.

Prosba redakcie

Chcete sa nám za kvíz odmeniť? Máme pre vás jeden TIP! Napíšte nám svoj výsledok do komentárov na Facebooku. Takýmto spôsobom podporíte našu prácu. A ak sa vám táto úloha páčila, zdieľajte ju medzi priateľmi, nech sa aj oni môžu precvičiť. Viac podobných úloh nájdete —TU—

Mohlo by vás zaujímať:  Z Tabákovej a jej vzdania úcty Lasicovi sa smeje celé Slovensko: Poslankyňa sa rozhodla reagovať

Začiatok kvízu

Dokončiť

Results

-
Mohlo by vás zaujímať:  Hravá ONLINE matematika: Ako rýchlo vyriešite 20 príkladov?

Páčil sa vám test? Ak áno, podporte našu stránku taraniny.sk zdieľaním kvízu na facebooku. Ďakujeme za vašu podporu!