Poznáte najväčšie hrady sveta? Vyskúšajte sa, čo o nich viete

Pripadajú vám obrovské všetky hrady a hradné pevnosti, ktoré navštívite? V tom prípade sa asi ani nesnažte preniknúť do tých úplne najväčších, kde nie je uvádzaná rozloha v metroch štvorcových, ale rovno v hektároch. Viete niečo o týchto velikánoch? Otestujte si svoje vedomosti v nasledujúcom kvíze.

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

najväčšie hrady kvíz test

#1. Čo sa rozlohy týka, je v Guinnessovej knihe rekordov na prednej priečke zapísaný Pražský hrad. Niet divu, odhaduje sa, že zaberá plochu okolo sedem hektárov. Viete však, kto hrad založil?

Archeológovia podľa nálezov usudzujú, že k založeniu došlo pod taktovkou prvého historicky doloženého českého panovníka z rodu Přemyslovcov v 9. storočí.

#2. Hrad Windsor sa môže chváliť tým, že tu viac ako 900 rokov sídlia britskí panovníci. Niekedy býva označovaný za najväčší obývaný hrad vôbec, avšak Pražský hrad je o viac ako hektár väčší. Viete, v ktorom anglickom grófstve by sme hrad Windsor našli?

Hrad sa nachádza zhruba 30 kilometrov od Londýna.

#3. Aj južné Francúzsko má svojho starého hradného giganta. Kedysi táto stavba slúžila ako kráľovská pevnosť, strážili sa z nej španielske hranice. Po ich posunutí však hrad stratil svoj zmysel. Jeho obyvatelia sa rozutekali po svete, hrad začal chátrať, navyše sa stalo dobrým zvykom "požičiavať" si z neho stavebný materiál. V polovici 19. storočia sa rozhodlo o tom, že je v tak dezolátnom stave, že by mal byť zbúraný. Záchrana však prišla včas a ďalších sto rokov sa pamiatka vylepšovala. Tak to je príbeh hradu s názvom?

Ide o jednu z najzachovalejších stredovekých pevností v Európe, ktorá právom patrí na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Stavba je podľa legendy pomenovaná po kráľovej žene, pani Carcas, ktorá v dobách nekonečného obliehania Karolom Veľkým nechala vykŕmiť a následne z hradieb zhodiť prasa. Vyhladovaní dobyvatelia si mysleli, že na hrade panuje hojnosť, a tak radšej odtiahli. Madam Carcas potom dala zvoniť na znamenie víťazstva a z toho, ako ľudia kričali “Carcass sonne” teda “Carcass zvoní”, vzniklo pomenovanie hradu.

#4. Niekto považuje túto stavbu za gýč, iný za výjav z rozprávky - a on s rozprávkovým svetom má niečo spoločné, keď si jeho siluetu prepožičal Walt Disney a urobil podľa neho sídlo pre svoje princezné! Ale iste, toto nie je hrad, ale celkom dosť veľký zámok. Avšak má pripomínať stredoveký hrad, hoci vekom na niečo také nedosiahne ani omylom. Stavať sa začal v 19. storočí a vzhľadom k tomu, že pán majiteľ, Ľudovít II. Wittelsbach, bol rozmarný a trochu bláznivý a navyše záhadne skonal skôr, než sa zámok stihol podľa jeho vízie dostavať, dobudovali sa trochu skromnejšie. Podľa nápovedy iste tušíte, že reč je o "skromnom" zámku

Ľudovít II. Wittelsbach bol mladý a krásny, vládnutie ho ale nebavilo. Miloval len kultúru a Richarda Wagnera – a práve jeho opery a túžba niekde v ústraní snívať o stredovekých ideáloch inšpirovali panovníka k megalomanskej stavbe. Návšteva hradu Wartburg potom vtlačila budúcemu zámku konkrétne rysy. Avšak, čo sa pohodlia týka, mal sa tam Ľudovít rozhodne lepšie ako na stredovekom hrade – s teplovzdušným vykurovaním a splachovacím záchodom určite.

#5. Budínsky hrad medzi trpaslíkov rozhodne nepatrí a taktiež to nie je žiadny mladík, budovať sa začal už v 13. storočí. Hoci toho v priebehu rokov veľa prežil a v niektorých chvíľach fungoval len ako stajňa pre kone alebo zbrojnice, vstal z popola. Dodnes sa hrdo týči nad mestom?

Hradný komplex stojí na návrší Várhegy, najväčšiu slávu zažil v 19. storočí,keď sa premenil na palác, ktorý mohol Budapešti závidieť zvyšok Európy. Druhá svetová vojna však všetko zničila, vrátane hradu, následné opravy boli často neprofesionálne. Dodnes sa objavujú snahy o to, aby hrad dostal znovu svoju predvojnovú tvár.

#6. Hrad Himedži je ukážkou japonskej rafinovanosti a exotického stredoveku. Mohutný hrad bol postavený z dreva, napriek tomu zostal nedobytý. Prečo? Stavba vyniká radom obranných prvkov, bola napríklad vybavená labyrintom vedúcim k hradnej veži. Než by možný nepriateľ našiel cestu z bludiska, už by bol ubitý kamením, ktoré sa vrhalo zo špeciálnych šmýkačiek z okien. Hrad ani nemal hladomorňu, namiesto nej úplne stačila miestnosť pre rituálne samovraždy. Je to skrátka zaujímavé a nevšedné miesto, vďaka jedinečnému zjavu má aj jedinečnú prezývku. Je to?

Hovorí sa, že hrad nesúci prezývku danú jeho snehobielou farbou, nemusel už tiež byť. Síce odolal všetkým útokom a nástrahám nepriateľov, ale vraj ho kedysi v aukcii kúpil za bagateľ podnikateľ, ktorý mal záujem o pozemky pod ním. Demolácia by však vyšla na toľko peňazí, že od zámeru nakoniec ustúpil.

#7. Škótske korunovačné klenoty sú od roku 1707 uložené na hrade, ktorý stojí na skale sopečného pôvodu a ochotne návštevníkom prezentuje vojenskú históriu hrdých Škótov. Ide o?

Okrem koruny, žezla a meča je tu k videniu aj korunovačný kameň, škótska panovnícka vychytávka.

#8. U nás je hneď niekoľko najväčších hradov, ona veľkosť je totiž chápaná relatívne, nielen podľa zastavanej plochy, ale napríklad aj podľa mohutnosti stavby alebo dĺžky hradieb či počtu veží, čo sa obzvlášť pri zrúcaninách nedá moc objektívne posúdiť. Ak budeme hľadať najrozsiahlejšiu hradnú zrúcaninu na Slovensku, bude ňou?

#9. Keby sme zahájili pátranie aj po najrozsiahlejšej hradnej zrúcanine v strednej Európe - zaberá viac ako štyri hektáre – kam by sme sa museli vydať?

Spišský hrad budovaný v románskom štýle v 12. storočí je najrozsiahlejšou hradnou zrúcaninou nielen u nás na Slovensku, ale aj v strednej Európe. V 18. storočí vyhorel a zostali z neho len trosky.

#10. Je celý postavený z červených tehál a pýši sa titulom "najväčší tehlová stavba na svete". Obrovský hradný komplex presahujúci rozlohu dvadsať hektárov, kde dnes prehliadka vnútorných expozícií zaberie najmenej tri a pol hodiny, začal stavať v 13. storočí križiacky Rád nemeckých rytierov. Hrad nesie názov?

Prvenstiev má poľský klenot hneď niekoľko, je to tiež absolútne najrozsiahlejšia gotická stavba na svete a údajne aj najväčší hradný komplex vôbec.

Dokončiť

Výsledky

-