Poznáte najväčšie hrady sveta? Vyskúšajte sa, čo o nich viete

najväčšie hrady kvíz

Pripadajú vám obrovské všetky hrady a hradné pevnosti, ktoré navštívite? V tom prípade sa asi ani nesnažte preniknúť do tých úplne najväčších, kde nie je uvádzaná rozloha v metroch štvorcových, ale rovno v hektároch. Viete niečo o týchto velikánoch? Otestujte si svoje vedomosti v nasledujúcom kvíze.

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Čo sa rozlohy týka, je v Guinnessovej knihe rekordov na prednej priečke zapísaný Pražský hrad. Niet divu, odhaduje sa, že zaberá plochu okolo sedem hektárov. Viete však, kto hrad založil?

#3. Aj južné Francúzsko má svojho starého hradného giganta. Kedysi táto stavba slúžila ako kráľovská pevnosť, strážili sa z nej španielske hranice. Po ich posunutí však hrad stratil svoj zmysel. Jeho obyvatelia sa rozutekali po svete, hrad začal chátrať, navyše sa stalo dobrým zvykom "požičiavať" si z neho stavebný materiál. V polovici 19. storočia sa rozhodlo o tom, že je v tak dezolátnom stave, že by mal byť zbúraný. Záchrana však prišla včas a ďalších sto rokov sa pamiatka vylepšovala. Tak to je príbeh hradu s názvom?

Ide o jednu z najzachovalejších stredovekých pevností v Európe, ktorá právom patrí na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Stavba je podľa legendy pomenovaná po kráľovej žene, pani Carcas, ktorá v dobách nekonečného obliehania Karolom Veľkým nechala vykŕmiť a následne z hradieb zhodiť prasa. Vyhladovaní dobyvatelia si mysleli, že na hrade panuje hojnosť, a tak radšej odtiahli. Madam Carcas potom dala zvoniť na znamenie víťazstva a z toho, ako ľudia kričali „Carcass sonne“ teda „Carcass zvoní“, vzniklo pomenovanie hradu.

Mohlo by vás zaujímať:  Milujete voňavú kávu? Otestujte sa, čo všetko o nej viete!
Mohlo by vás zaujímať:  Niečo pre milovníkov gramatiky: Odpoviete správne na pár rýchlych otázok?

#4. Niekto považuje túto stavbu za gýč, iný za výjav z rozprávky - a on s rozprávkovým svetom má niečo spoločné, keď si jeho siluetu prepožičal Walt Disney a urobil podľa neho sídlo pre svoje princezné! Ale iste, toto nie je hrad, ale celkom dosť veľký zámok. Avšak má pripomínať stredoveký hrad, hoci vekom na niečo také nedosiahne ani omylom. Stavať sa začal v 19. storočí a vzhľadom k tomu, že pán majiteľ, Ľudovít II. Wittelsbach, bol rozmarný a trochu bláznivý a navyše záhadne skonal skôr, než sa zámok stihol podľa jeho vízie dostavať, dobudovali sa trochu skromnejšie. Podľa nápovedy iste tušíte, že reč je o "skromnom" zámku

Ľudovít II. Wittelsbach bol mladý a krásny, vládnutie ho ale nebavilo. Miloval len kultúru a Richarda Wagnera – a práve jeho opery a túžba niekde v ústraní snívať o stredovekých ideáloch inšpirovali panovníka k megalomanskej stavbe. Návšteva hradu Wartburg potom vtlačila budúcemu zámku konkrétne rysy. Avšak, čo sa pohodlia týka, mal sa tam Ľudovít rozhodne lepšie ako na stredovekom hrade – s teplovzdušným vykurovaním a splachovacím záchodom určite.

Mohlo by vás zaujímať:  Môžete získať až 12 bodov! Vyriešite všetky 3 vedomostné úlohy alebo totálne zhoríte?
Mohlo by vás zaujímať:  Zvládnete priradiť čarodejnice do správneho filmu? (KVÍZ)

#5. Budínsky hrad medzi trpaslíkov rozhodne nepatrí a taktiež to nie je žiadny mladík, budovať sa začal už v 13. storočí. Hoci toho v priebehu rokov veľa prežil a v niektorých chvíľach fungoval len ako stajňa pre kone alebo zbrojnice, vstal z popola. Dodnes sa hrdo týči nad mestom?

#6. Hrad Himedži je ukážkou japonskej rafinovanosti a exotického stredoveku. Mohutný hrad bol postavený z dreva, napriek tomu zostal nedobytý. Prečo? Stavba vyniká radom obranných prvkov, bola napríklad vybavená labyrintom vedúcim k hradnej veži. Než by možný nepriateľ našiel cestu z bludiska, už by bol ubitý kamením, ktoré sa vrhalo zo špeciálnych šmýkačiek z okien. Hrad ani nemal hladomorňu, namiesto nej úplne stačila miestnosť pre rituálne samovraždy. Je to skrátka zaujímavé a nevšedné miesto, vďaka jedinečnému zjavu má aj jedinečnú prezývku. Je to?

#7. Škótske korunovačné klenoty sú od roku 1707 uložené na hrade, ktorý stojí na skale sopečného pôvodu a ochotne návštevníkom prezentuje vojenskú históriu hrdých Škótov. Ide o?

Mohlo by vás zaujímať:  Milujete voňavú kávu? Otestujte sa, čo všetko o nej viete!

#8. U nás je hneď niekoľko najväčších hradov, ona veľkosť je totiž chápaná relatívne, nielen podľa zastavanej plochy, ale napríklad aj podľa mohutnosti stavby alebo dĺžky hradieb či počtu veží, čo sa obzvlášť pri zrúcaninách nedá moc objektívne posúdiť. Ak budeme hľadať najrozsiahlejšiu hradnú zrúcaninu na Slovensku, bude ňou?

#9. Keby sme zahájili pátranie aj po najrozsiahlejšej hradnej zrúcanine v strednej Európe - zaberá viac ako štyri hektáre – kam by sme sa museli vydať?

#10. Je celý postavený z červených tehál a pýši sa titulom "najväčší tehlová stavba na svete". Obrovský hradný komplex presahujúci rozlohu dvadsať hektárov, kde dnes prehliadka vnútorných expozícií zaberie najmenej tri a pol hodiny, začal stavať v 13. storočí križiacky Rád nemeckých rytierov. Hrad nesie názov?

Dokončiť

Results

-