Preskočiť na obsah
Home » Poznáte slávnych filmových a televíznych detektívov? Dokážte to!

Poznáte slávnych filmových a televíznych detektívov? Dokážte to!

Veľakrát sú úplne dokonalí, neomylní alebo najdrsnejší. Navyše majú aj štýl a šmrnc. A môžu takí byť, sú totiž fiktívni. Poznáte filmové a televízne detektívne esá? Ukážte svoje vedomosti v nasledujúcom kvíze.

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Aká je londýnska adresa známeho britského detektíva Sherlocka Holmesa a jeho spoločníka doktora Johna Watsona?

Obaja páni žili v podnájme u pani Hudsonovej, dnes má na Baker Street slávny detektív vlastné múzeum.

 

#2. Belgický spisovateľ Georges Joseph Christian Simenon sa od šestnástich živil písaním a všeobecne sa radí k najplodnejším spisovateľom minulého storočia. Najviac sa však preslávil ako duchovný otec jedného charizmatického komisára, ktorý sa volá

Je prototypom vyšetrovateľa, ktorý pri odhaľovaní zločinu zapája intuíciu a pozorovacie schopnosti, vyzná sa v ľudských povahách a rovnako ako pre samotného autora je aj pre komisára Maigreta typická fajka.

 

#3. Cigaru nikdy neodkladá, často sa škriabe na čele. Nikto síce netuší, ako sa volá krstným menom, ani to, ako vyzerá jeho manželka, ale to, že ide o legendárneho poručíka Columba, vie asi každý. Za tie desiatky rokov v službách televíznej kriminálky úspešne uzavrel celkom?

Nakrútených bolo 67 epizód seriálu a dva televízne filmy.

 

#4. Herec Erdogan Atalay nastúpil v roku 1996 do slávneho kriminálneho seriálu, v ktorom sa na rozdiel od ostatných kolegov zdržal viac ako dvadsať rokov. Dal tak tvár nesmrteľnému akčnému hrdinovi, ktorý je možno malý vzrastom, avšak prežije prakticky čokoľvek. Kam onoho drsňáka zaradiť?

Atalay, veľký milovník adrenalínových športov, ktorý vraj často odmietal aj dubléra, stvárnil postavu Semira Gerkhana.

 

#5. Amatérska vyšetrovateľka a veselá vdova menom Jessica Fletcherová sa na televíznych obrazovkách objavovala od 80.rokov až do roku 1996, kedy sa prestal seriál To je vražda, napísala nakrúcať. V hlavnej úlohe sa predstavila herečka Angela Lansburyová, ktorá stvárnila v podstate modernú napodobeninu slečny Marple z detektívok Agathy Christie. Jej hrdinka bola predovšetkým plodnou spisovateľkou, prvý román, ktorý seriálová Jessica Fletcherová napísala, niesol názov?

Fletcherová nepísala len na obrazovke, v duchu seriálu bol vydaný rad kníh,
pod ktorými bola fiktívne podpísaná ako Jessica Fletcherová a Donald Bain.
Hneď v prvej knihe však boli faktické chyby, Fletcherová v nej napríklad riadila vozidlo,
čo teoreticky nebolo možné, pretože nemala ani vodičský preukaz.

 

#6. Než sa stal Bruce Willis pravým akčným hrdinom, zahral si po boku herečky Cybill Shepherdovej súkromného detektíva Davida Addisona v kedysi úspešnom seriáli?

Úlohu Bruce Willis získal v roku 1985, tvorca seriálu si ho vybral z 2000 hercov. 

 

#7. Muža menom Hercule Poirot netreba predstavovať. Puntičkársky elegán so starostlivo navoskovanými fúzami si potrpel na dobré jedlo a systematické vyšetrovanie - bol to detektív, ktorý na to šiel predovšetkým hlavou. Agatha Christie stvorila jednoducho génia. Kde sa mal niekedy okolo roku 1873 narodiť?

Poirot je pôvodom Belgičan – nie Francúz, ako si mnohí myslia – ale žije dlhodobo v Londýne.

 

#8. Stačí trochu pátrať v pamäti a určite si vybavíte britský seriál, ktorý vznikal v rokoch 1984 až 1986. Ona bola drsná kráska s nadčasovým účesom, on americký frajer so svojskými vyšetrovacími metódami. V súkromí sa títo hlavní predstavitelia zblížili natoľko, že sa vzali. Toto neohrozené duo patrí do kultového seriálu s názvom?

Seriál vznikol na objednávku, diváci túžili po niečom, čo by im pripomínalo Profesionálov. Na rozdiel od chlapcov z MI5 však Dempsey a Makepeacová zažívali menej akcie a viac sa hašterili.

 

#9. Prototypom vyšetrovateľa čudáka, ktorý si tyká najmenej s obsedantno kompulzívnou poruchou, má množstvo fóbií a bez psychiatra neurobí krok, je súkromný detektív Adrian Monk. Divák si na komplikovaného génia zvykol, ale podľa scenára bol Monk predtým v podstate normálny, alebo skôr jeho psychické ťažkosti neboli tak intenzívne. Naplno sa všetko rozbehlo?

Jej smrť Monka natoľko zranila, že tri roky nevyšiel z domu, navyše len ona dokázala držať jeho fóbie a strachy na uzde, bez nej bol Monk stratený.

 

#10. Protipólom intelektuálnych vyšetrovateľov sú tvrdí chlapci, bývalí námorníci a veteráni z Vietnamu, takí tí, ktorí chytajú zločinca v havajských košeliach. Trebárs ako Tom Selleck v seriáli Magnum. Tento súkromný detektív by sa zaiste necítil sám sebou bez fúzov a rýchleho červeného autíčka. Osem sérií brázdil cesty vo vozidle?

Auto v seriáli nevlastnil detektív Magnum, patrilo milionárovi, pre ktorého pracoval, lenže ten bol stále na cestách, a tak mohol Magnum na auto zvádzať ženy.

 
Dokončiť

Výsledky

-