Preskočiť na obsah

Pozorujte 30 sekúnd čiernu bodku, všetko ostatné okolo zmizne. Troxlerov efekt ukazuje, ako neuveriteľne funguje náš mozog

Náš mozog pracuje neuveriteľným spôsobom. Túto skutočnosť dokazuje aj veľmi zvláštna optická ilúzia zvaná Troxlerov efekt. Keď budete pozorovať tridsať sekúnd čiernu bodku na obrázku, všetky tvary a farby okolo nej zmiznú. Ako je to možné?

Troxlerov efekt je optická ilúzia, ktorá ovplyvňuje naše vizuálne vnímanie. Keď sa aj na kratší čas zameriame na určitý bod, všetko ostatné okolo vizuálne vybledne. Túto optickú ilúziu prvýkrát zaznamenal v roku 1804 švajčiarsky lekár Ignaz Paul Vital Troxler, ktorý pôsobil vo Viedni.

Chcete Troxlerov efekt vyskúšať sami na sebe? Pozrite sa na obrázok, na ktorom sa zamerajte na čiernu bodku. Zhruba po tridsiatich sekundách tvary a farby zmiznú a začnete vnímať jednotné pozadie, ktoré bude akoby v hmle. Prebiehala aj u vás táto optická ilúzia týmto spôsobom?

Troxlerov efekt

Prečo tomu tak vôbec je? Troxlerov efekt spočíva v schopnosti ľudského oka filtrovať informácie vo svojom okolí. Táto skutočnosť je daná evolúciou. Náš mozog sa totiž zameriava iba na to, čo je pre neho dôležité a snaží sa svoju kapacitu nezaplavovať niečím, čo je preňho nepodstatné či nedôležité.

Počas optickej ilúzie, ako je Troxlerov efekt, z nášho vedomia pri sústredení na čiernu bodku teda zmiznú niektoré nemenné podnety. Čím je okolie bodu, na ktorý sa zameriavame, rozmazanejšie alebo má nízky kontrast, tým bude Troxlerov efekt účinnejší. Tento  optický klam si sami na sebe môžete vyskúšať nielen prostredníctvom obrázku, ale aj nasledujúceho videa. Prezradíte nám do komentárov, akým spôsobom u vás Troxlerov efekt fungoval?