Prečo mačky pradú a kde sa psy potia? Otestujte si svoje znalosti o domácich miláčikoch

Mačky a psy sú najobľúbenejšími domácimi miláčikmi. Žijú po našom boku už od nepamäti, a preto si môžeme myslieť, že o nich vieme všetko. Stále nás ale majú čím prekvapiť. Viete napríklad, ako sa volala prvá mačka vo vesmíre alebo ako farebný je svet videný psími očami?

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Čo je zaujímavé na plemene psov Basendži?

Toto plemeno je známe tým, že nevie štekať. Nie sú ale úplne nemí. Namiesto štekania vydávajú rôzne zvuky pripomínajúce jódlovanie a smiech.

#2. Aké farby sú psy schopní rozpoznať?

V podstate psy vidia svet okolo seba v rôznych tónoch žltej, modrej a šedej.

#3. Psy bývajú využívaní aj v oblasti medicíny. Tušíte prečo?

Psy majú veľmi vyvinutý čuch a dokážu pomerne presne vycítiť rôzne ochorenia. Najčastejšie je táto schopnosť spájaná s rakovinou. 

#4. Ako sa volala prvá mačka vo vesmíre?

Féllcette bola prvá mačka, ktorá sa v roku 1963 pozrela do vesmíru. Bola to potulná mačka z parížskych ulíc. Niektoré zdroje uvádzajú, že pôvodne mal byť namiesto nej do vesmíru poslaný kocúr Felix – ten ale vraj francúzskym vedcom utiekol.

#5. Viete, prečo mačky pradú?

Mačacie pradenie nie je vždy dobré znamenie. Mačky pradú, aj keď zažívajú bolesť. Vibrácie, ktoré počas vrnenia vznikajú, mačku upokojujú a podporujú hojenie a liečbu. U mačiatok zase pradenie podporuje tvorbu matkinho materského mlieka.

#6. Viete, na akej časti tela sa psy potia?

Psy majú potné žľazy skutočne iba na labkách. Skôr než potením sa ale chladia pomocou zrýchleného dýchania s otvorenou papuľou, a to ako nozdrami, tak ústnou dutinou.

#7. Prečo mačky dopadnú vždy na všetky štyri?

Tomuto fenoménu sa hovorí “mačací vyrovnávací reflex” (Cat righting reflex). Flexibilná chrbtica sa môže otáčať v dvoch smeroch súčasne: prvú polovicu tela otáča jedným smerom a druhú tým druhým, čo umožňuje mačke otočiť telom počas letu tak, aby nohy vždy smerovali dole.

#8. Akú chuť mačky nemôžu rozpoznať?

Občas môžete naraziť na mačky, ktoré jedia ovocie, koláč, zmrzlinu alebo nejaké iné sladké jedlo. Ale to neznamená, že sladkú chuť rozpoznajú.

#9. Koľko svalov majú mačky v uchu?

Vďaka 32 svalom sú mačky schopné otáčať svoje uši až o 180 stupňov.

#10. Viete, koľko psov prežilo stroskotanie Titanicu?

Stroskotanie Titanicu prežili len tri z dvanástich psov, ktorí boli na palube lode. Všetci cestovali v prvej triede.

Dokončiť

Výsledky

-