Preskočiť na obsah
Home » Predaj cigariet až od 21 rokov? Poslanci odporúčajú, aby sa zákonný vek fajčenia zvýšil

Predaj cigariet až od 21 rokov? Poslanci odporúčajú, aby sa zákonný vek fajčenia zvýšil

Britskí poslanci si dali najnovšie za cieľ ukončiť do roku 2030 takzvanú tabakovú epidémiu medzi mladými ľuďmi. V iniciatíve s názvom Smokefree 2030 preto navrhujú, aby sa zákonný vek, v ktorom môžu ľudia kúpiť cigarety a legálne fajčiť, zvýšil z aktuálnych 18 na 21 rokov. Návrh sa má opierať o odporúčania podporované zdravotníckymi a charitatívnymi organizáciami.

Smokefree 2030

Skupina britských poslancov bojujúca proti fajčeniu uviedla, že je potrebné zvýšiť zákonný vek, v ktorom je možné zakúpiť si tabakové výrobky, s cieľom zakročiť proti fajčeniu detí a mladých ľudí – a pomôcť tým, ktorí v súčasnosti fajčia, aby mohli prestať.

Poslanci preto taktiež požadujú, aby tabakové spoločnosti niesli finančné náklady, keď sa niekto rozhodne prestať fajčiť. Podľa ich návrhu by tak odvykacie kúry museli financovať práve spoločnosti, ktoré tabakové výrobky vyrábajú, nie ich konzumenti. „Výrobcovia majú peniaze, mali by byť prinútení zaplatiť za ukončenie epidémie,“ tvrdia poslanci. Docieliť to chcú novelizáciou zákona o zdravotnej a sociálnej starostlivosti.

Iniciatívu Smokefree 2030 údajne podporuje až 76 percent britskej populácie. Vedeli by ste si podobný zákon predstaviť aj u nás na Slovensku? Dajte nám vedieť.

smokefree 2030

Zdroj/Foto: TheLadBible, Freepik