Prežili by ste výbuch atómovky? Skúste nájsť cestu k záchrane (KVÍZ)

atómová bomba kvíz test

Od zvrhnutia atómovej bomby na japonskú Hirošimu uplynulo už viac než 76 rokov. Svet je stále plný jadrového arzenálu a národné organizácie vydávajú návody, ktoré môžu zvýšiť šance civilistov na záchranu. Z nich vychádzame aj v tomto teste.

Po dopade jadrovej zbrane bude všetko v okruhu niekoľkých kilometrov od epicentra výbuchu zničené. V takom mieste nie sú šance na prežitie – kvôli vypustenej obrovskej tepelnej energii – prakticky žiadne. Počítajte teda v nasledujúcich otázkach s tým, že máte istý odstup od epicentra a že explodovala jedna jediná bomba. Zachránili by ste sa?

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

-začiatok kvízu-

#1. Predstavte si, že znepriatelená krajina stupňuje vyhrážky, použitie jadrovej zbrane je na dosah. Ako zaistíte, že budete neustále pripravení?

Nie každý štát je vybavený funkčným systémom včasného varovania, navyše siréna nemusí byť na všetkých miestach počuť. Pokiaľ nebezpečenstvo naozaj visí vo vzduchu, založiť hliadku, ktorá bude neustále sledovať médiá, je podľa americkej Federálnej agentúry pre zvládanie kríz (ďalej len FEMA) najlepší nápad. Ideálne by malo ísť o niekoho z rodiny, prípadne inú osobu, s ktorou zdieľate ubytovanie. Mali by ste sa v hliadke pravidelne striedať.

Mohlo by vás zaujímať:  Zábavné PEXESO s vlajkami: Ako rýchlo sa vám ho podarí vyhrať?

#2. Je vhodné sledovať samotný dopad bomby, aby človek zistil, ako ďaleko sa nachádza epicentrum?

Mohlo by vás zaujímať:  Vyskúšajte si náš RETRO kvíz: Pamätáte si, ako sme žili za socializmu?

#3. Prežili ste samotný vplyv bomby. Kam sa ukryjete?

Prichádza tlaková vlna spôsobená výbuchom. Hoci ľudské telo dokáže prečkať tlak vlny vcelku bez problémov, to isté sa nedá povedať o budovách. Mnohé zranenia teda budú spôsobené kolabujúcimi štruktúrami stavieb, je teda dobré myslieť aj na rýchly únik. Chrániť sa pred radiáciou nie je prvotný problém, chvíľu trvá, kým sa rozšíri. Zostať dlho vonku ale tiež nie je dobrý nápad: silná tlaková vlna môže človeka odhodiť, prípadne pred sebou môže tlačiť veľkú spleť trosiek, ktorá pri kontakte s telom môže byť fatálna. (zdroj: FEMA)

Mohlo by vás zaujímať:  Ste dobrodruh? Vyskúšajte rýchly TEST prežitia v prírode

#4. Tlaková vlna vás nezabila. Aká by mala byť vaša ďalšia destinácia?

Mohlo by vás zaujímať:  Ovládaš rímske čísla? Dokáž to v naše päťminútovke!

#5. Je bezpečným provizórnym úkrytom auto?

Autá a ostatné vozidlá nie sú adekvátnym úkrytom, pretože materiály, z ktorých sú vyrobené, dobre neodtieňujú žiarenie. Takými materiálmi sú betón, tehla, kameň či zemina. Naopak drevo, sadrokartón a tenký plech poskytujú iba minimálne tienenie. Čím silnejšie steny úkrytu, tým lepšie. Betónový múr s hrúbkou 6 cm zníži hodnotu žiarenia gama, ktoré je najprenikavejšie, na polovicu. Ideálne sú pivnice, kde rádioaktivita padá až na jednu desatinu. (zdroje: FEMA a LLNL)

Mohlo by vás zaujímať:  Fotografia z kysuckej dediny baví Slovákov: Kde urobili páni majstri chybu?

#6. Ste v bezpečnom úkryte, špinavý, ale nažive. Je vhodné dať si v danom momente sprchu, zatiaľ čo ešte tečie voda? (ak vôbec)

Všetko oblečenie zasiahnuté radiáciou musí pochopiteľne dole, to môže znížiť jej účinky na ľudský organizmus až o 90%. Potom je vhodné sa umyť. Nemali by ste si ale drhnúť kožu kefou, použiť by sa malo len mydlo, šampón a voda. Tiež je potrebné vyvarovať sa kondicionéru na vlasy, pretože ten je schopný na seba viazať rádioaktivitu. (zdroj: Príručka ostrova Guam pre prípad jadrového útoku zo strany KĽDR; 2017)

Mohlo by vás zaujímať:  Ovládaš rímske čísla? Dokáž to v naše päťminútovke!

#7. V bezpečnom úkryte budete musieť stráviť najmenej 24 hodín, ale môže ísť až o mesiac. Budete potrebovať balíček nástrojov potrebných na prežitie. Akú vec by ste podľa americkej Federálnej agentúry pre zvládanie kríz nemali potrebovať?

#8. Dôležité je mať spojenie s okolitým svetom. Na aké zariadenie sa po výbuchu najskôr budete môcť spoľahnúť?

Mohlo by vás zaujímať:  Kde je vulva a čo viete o ženských genitáliách? Odpovedzte na 10 otázok v kvíze

#9. Vaše dieťa zostalo v škôlke, tú sa vám nedarí kontaktovať. Máte pochopiteľne strach. Čo urobíte?

#10. Vo vašom bezpečnom úkryte sa zhromaždilo príliš veľa ľudí a vám už po 24 hodinách dochádzajú zásoby, situácia vonku sa ku všetkej smole príliš nelepší. Budete sa musieť dostať preč. Akým smerom vyrazíte?

Dokončiť

Results

-

Páčil sa vám kvíz? Ak áno, podporte našu stránku taraniny.sk zdieľaním kvízu na sociálnej sieti. Ďakujeme za vašu podporu!