Prežili by ste výbuch atómovky? Skúste nájsť cestu k záchrane (KVÍZ)

Od zvrhnutia atómovej bomby na japonskú Hirošimu uplynulo už viac než 76 rokov. Svet je stále plný jadrového arzenálu a národné organizácie vydávajú návody, ktoré môžu zvýšiť šance civilistov na záchranu. Z nich vychádzame aj v tomto teste.

Po dopade jadrovej zbrane bude všetko v okruhu niekoľkých kilometrov od epicentra výbuchu zničené. V takom mieste nie sú šance na prežitie – kvôli vypustenej obrovskej tepelnej energii – prakticky žiadne. Počítajte teda v nasledujúcich otázkach s tým, že máte istý odstup od epicentra a že explodovala jedna jediná bomba. Zachránili by ste sa?

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

-začiatok kvízu-

#1. Predstavte si, že znepriatelená krajina stupňuje vyhrážky, použitie jadrovej zbrane je na dosah. Ako zaistíte, že budete neustále pripravení?

Nie každý štát je vybavený funkčným systémom včasného varovania, navyše siréna nemusí byť na všetkých miestach počuť. Pokiaľ nebezpečenstvo naozaj visí vo vzduchu, založiť hliadku, ktorá bude neustále sledovať médiá, je podľa americkej Federálnej agentúry pre zvládanie kríz (ďalej len FEMA) najlepší nápad. Ideálne by malo ísť o niekoho z rodiny, prípadne inú osobu, s ktorou zdieľate ubytovanie. Mali by ste sa v hliadke pravidelne striedať.

#2. Je vhodné sledovať samotný dopad bomby, aby človek zistil, ako ďaleko sa nachádza epicentrum?

Nepozerajte sa do záblesku ani do ohnivej gule – môže vás oslepiť. Hoci môže ísť len o krátky incident trvajúci niekoľko sekúnd až pár minút, môže to byť práve ten čas, ktorý rozhodne o vašom (ne)prežití. V noci, keď sú zreničky viac rozšírené, môže sledovanie záblesku poškodiť zrak až na 30 minút. (zdroj: FEMA)

#3. Prežili ste samotný vplyv bomby. Kam sa ukryjete?

Prichádza tlaková vlna spôsobená výbuchom. Hoci ľudské telo dokáže prečkať tlak vlny vcelku bez problémov, to isté sa nedá povedať o budovách. Mnohé zranenia teda budú spôsobené kolabujúcimi štruktúrami stavieb, je teda dobré myslieť aj na rýchly únik. Chrániť sa pred radiáciou nie je prvotný problém, chvíľu trvá, kým sa rozšíri. Zostať dlho vonku ale tiež nie je dobrý nápad: silná tlaková vlna môže človeka odhodiť, prípadne pred sebou môže tlačiť veľkú spleť trosiek, ktorá pri kontakte s telom môže byť fatálna. (zdroj: FEMA)

#4. Tlaková vlna vás nezabila. Aká by mala byť vaša ďalšia destinácia?

Máte niekoľko minút na to, aby ste sa ukryli pred rádioaktívnym spadom a najintenzívnejšou dávkou žiarenia. Preto je lepšie prvých 30 minút prečkať v provizórnom úkryte, ktorý je bližšie, a až potom sa presunúť do bezpečnejšieho a masívnejšieho útočiska. (zdroj: Lawrence Livermore National Laboratory – skr. LLNL)

#5. Je bezpečným provizórnym úkrytom auto?

Autá a ostatné vozidlá nie sú adekvátnym úkrytom, pretože materiály, z ktorých sú vyrobené, dobre neodtieňujú žiarenie. Takými materiálmi sú betón, tehla, kameň či zemina. Naopak drevo, sadrokartón a tenký plech poskytujú iba minimálne tienenie. Čím silnejšie steny úkrytu, tým lepšie. Betónový múr s hrúbkou 6 cm zníži hodnotu žiarenia gama, ktoré je najprenikavejšie, na polovicu. Ideálne sú pivnice, kde rádioaktivita padá až na jednu desatinu. (zdroje: FEMA a LLNL)

#6. Ste v bezpečnom úkryte, špinavý, ale nažive. Je vhodné dať si v danom momente sprchu, zatiaľ čo ešte tečie voda? (ak vôbec)

Všetko oblečenie zasiahnuté radiáciou musí pochopiteľne dole, to môže znížiť jej účinky na ľudský organizmus až o 90%. Potom je vhodné sa umyť. Nemali by ste si ale drhnúť kožu kefou, použiť by sa malo len mydlo, šampón a voda. Tiež je potrebné vyvarovať sa kondicionéru na vlasy, pretože ten je schopný na seba viazať rádioaktivitu. (zdroj: Príručka ostrova Guam pre prípad jadrového útoku zo strany KĽDR; 2017)

#7. V bezpečnom úkryte budete musieť stráviť najmenej 24 hodín, ale môže ísť až o mesiac. Budete potrebovať balíček nástrojov potrebných na prežitie. Akú vec by ste podľa americkej Federálnej agentúry pre zvládanie kríz nemali potrebovať?

#8. Dôležité je mať spojenie s okolitým svetom. Na aké zariadenie sa po výbuchu najskôr budete môcť spoľahnúť?

Dodatočným efektom výbuchu atómovej bomby môže byť elektromagnetický pulz, ktorý vyradí z prevádzky všetky elektrické zariadenia. K podobnému efektu môže v prírode dochádzať pri údere blesku, hoci v oveľa menšej miere, pomalšie a na kratšiu dobu. Ideálnym zariadením, ktoré vám zaručia najčerstvejšie správy, teda je rádio na baterky alebo na kľučku. (zdroj: FEMA)

#9. Vaše dieťa zostalo v škôlke, tú sa vám nedarí kontaktovať. Máte pochopiteľne strach. Čo urobíte?

„Zostaňte, kde ste. Nevolajte do škôlky. Buďte trpezliví. Počkajte na inštrukcie, kde si budete môcť svoje dieťa vyzdvihnúť,“ hovorí príručka ostrova Guam pre prípad jadrového útoku zo strany KĽDR z roku 2017 na túto tému.

#10. Vo vašom bezpečnom úkryte sa zhromaždilo príliš veľa ľudí a vám už po 24 hodinách dochádzajú zásoby, situácia vonku sa ku všetkej smole príliš nelepší. Budete sa musieť dostať preč. Akým smerom vyrazíte?

Pokiaľ fúka vietor konštantne, veje jadrový spad na jednu stranu. Pokiaľ sa teda budete pohybovať v smere vetra či proti, budete sa udržiavať vo vnútri rádioaktívneho žiarenia. Jediný správny smer, ktorý vás vyvedie z nebezpečenstva, je teda kolmo! (Zdroj: LLNL)

Dokončiť

Výsledky

-

Páčil sa vám kvíz? Ak áno, podporte našu stránku taraniny.sk zdieľaním kvízu na sociálnej sieti. Ďakujeme za vašu podporu!