SC, EC, Ex, Nex, Os alebo R: Vyznáte sa v skratkách vlakov?

vlak vlaky skratky cestovný poriadok test kvíz

Nie je vlak ako vlak. Každý má svoj smer, svoj cieľ, ale aj svoj význam, ktorý poznáte podľa malých a nenápadných skratiek uvádzaných v cestovných poriadkoch a na staniciach. Vyskúšajte si, ako sa v skratkách vlakov vyznáte práve vy.

Bývali skratky, ktoré kedysi musel poznať každý, kto cestoval po železnici. Orientovať sa v knižných cestovných poriadkoch patrilo k bežnému vzdelaniu. Lenže čo dnes? Vyhľadávanie spojov na počítači je jednoduchšie, ale železničná gramotnosť cestujúcich trochu utrpela.

Železničiari to pritom majú ešte o niečo ťažšie, nestačia im poznať len skratky vlakov, ktoré vozia cestujúci. Nákladné alebo služobné vlaky majú tiež svoje skrátené označenia. V kvíze nájdete obe kategórie skratiek, teda tie verejné, ale aj služobné.

Mohlo by vás zaujímať:  Pravopisné cvičenie: Komu sa podarí nájsť všetky chyby, ktoré sme schovali do textu?

V teste je pre vás pripravených dokopy 6 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

-začiatok kvízu-

Páčil sa vám kvíz? Ak áno, podporte našu stránku taraniny.sk zdieľaním kvízu na sociálnej sieti. Ďakujeme za vašu podporu!