Slovákovi vyoperovali zdravé oko, to choré mu totiž prelepili. Muž prišiel o zrak

V bratislavskej nemocnici Ružinov vyoperovala lekárka pacientovi zdravé oko, v dôsledku čoho prišiel o zrak. Televízia Markíza upresnila, že išlo o päťdesiatročného pacienta, ktorému diagnostikovali rakovinu oka. V priebehu prípravy na zákrok pacientovi prelepili poškodené oko a lekárka tak vyoperovala to zdravé,“ uviedla TV Markíza.

„Lekárka, ktorá operáciu vykonala, už s pacientmi nepracuje,“ uviedlo vedenie nemocnice pre agentúru TASR.

Podľa agentúry pritom operáciu viedla uznávaná oftalmologická autorita.

„Veľmi citlivo vnímame túto tragickú udalosť a je nám to veľmi ľúto. Nemocnica poskytla pacientovi a jeho rodine plnú súčinnosť pri zmiernení dôsledkov zdravotníckeho, psychologického i sociálneho charakteru,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

Nemocnica po incidente preškolila personál očnej kliniky v predoperačnej príprave. Prípad prevzal úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ministerstvo zdravotníctva prípad nekomentovalo.

„Podnetom sa zaoberá úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, v ktorého kompetencii je preveriť, či zdravotná starostlivosť bola poskytnutá správne. Ministerstvo sa zatiaľ k prípadu nebude vyjadrovať,“ uviedol rezort.

Televízia Markíza uviedla, že správa o nepodarenej operácii obletela Slovensko dnes, ale operácia sa odohrala ešte vlani v októbri. Päťdesiatročnému pacientovi zistili rakovinu oka a bolo nutné ho vyoperovať. Počas prípravy na operáciu ale pomocný personál prelepil choré oko, a tak lekárka vyoperovala zdravé. Pri operáciách sa totiž choré oko ponecháva voľné a zdravé sa prelepuje. Po odhalení nesprávne vykonaného zákroku lekárka plne prevzala zodpovednosť, z nemocnice odišla a vzdala sa všetkých funkcií v odbore. Pri vyšetrovaní spolupracuje a je ochotná poskytnúť aj odškodné, uviedla Markíza. S bývalou lekárkou sa pokúsila spojiť, ale na telefonáty nereagovala. Pacientovi následne museli vyoperovať aj druhé, choré oko. Po strate zraku sa mu život obrátil naruby, prišiel aj o zamestnanie, dodala Markíza.

Denník Pravda pred tromi rokmi písal o prípade operácie nesprávneho kolena, za ktorú nemocnica v Nitre dostala pokutu 8000 eur. Pacient, niekdajší prvoligový futbalista František Rapan, ktorému vtedy bolo 77 rokov, žiadal odškodnenie 100.000 eur.

operácia nesprávne oko bratislava lekárka vyoperovala zlé oko choré

Zdroj: TV Markíza, TASR