Spomienka na Mira Žbirku (†69): Chystá sa pre neho veľká vec!

miro miroslav meky žbirka

Mamička nedávno zosnulého speváka Mira Žbirku (†69) Ruth pochádzala z Anglicka, jeho otec Šimon zase z dediny na Slovensku. A hoci sám Miro sa narodil v Bratislave, k otcovmu rodisku, Trnavej Hore, ho vždy spájal pekný vzťah. Starosta slovenskej obce by teraz rád po slávnom spevákovi pomenoval ulicu. 

Miroslav “ Meky “ Žbirka prišiel na svet v Bratislave, jeho otec Šimon, vojnový hrdina, sa ale narodil v malej dedinke menom Trnavá Hora neďaleko Žiaru nad Hronom. Malý Meky rodisko svojho otca niekoľkokrát navštívil už v detstve.

Domček, v ktorom vyrastal spevákov otec, už od 60. rokov nestojí. Obec ale na rodinu spomína veľmi rada. Starosta Trnavej Hory Pavel Kravec by vraj rád československému vojakovi s celou rodinou vzdal hold.

Mohlo by vás zaujímať:  Máte všeobecný prehľad z dejepisu? Tento kvíz odhalí vaše znalosti z histórie

„A to cez meno jeho slávneho syna, ktorý okrem toho, že bol skvelý spevák a skladateľ, bol aj slušný a charakterný človek,“ uviedol Kravec pre Nový Čas .

„V minulosti, keď sme realizovali názvy ulíc, tak som hovoril, že otec Žbirku pochádzal od nás, tak po ňom pomenujme túto ulicu. Potom sme však prišli na to, že zákon umožňuje pomenovanie len po nežijúcich,“ opísal Kravec, čo nápadu doteraz bránilo.

Teraz už ale táto prekážka padla. „Teraz teda nie je vylúčené, že by sme jednu z ulíc symbolicky pomenovali po Miroslavovi Žbirkovi, alebo naň v obci urobíme nejakú pripomienku,“ uviedol starosta.

Mohlo by vás zaujímať:  Si správny/a turista/ka? Ak áno, priraď názvy kysuckých rozhľadní k obrázkom

Žbirkov otec Šimon bojoval počas druhej svetovej vojny s československou armádou vo Veľkej Británii. Práve tam sa v krčme zoznámil so spevákovou mamičkou, Angličankou Ruth Galeovou. Dvaja Žbirkovi starší bratia Jason (†25) a Anton (73) sa narodili v Londýne, neskôr sa ale celá rodina presťahovala do Československa a Miro sa narodil v slovenskej Bratislave.