Výbuch vo Vrbeticiach je podľa Babiša teroristický čin: Rusi navrhujú zakázať dovoz českého piva

rusko zákaz dovozu českého piva babiš teroristický čin

Predseda vlády Českej republiky Andrej Babiš (66) výbuch v areáli muničných skladov vo Vrbeticiach označil za bezprecedentný teroristický útok na českom území. Praha v reakcii na závery tajných služieb o ruskej vine za výbuch, pri ktorom v roku 2014 zahynuli dvaja ľudia, vyhostila 18 zamestnancov ruskej ambasády. Rusko v odvete poslalo domov 20 ľudí z českého veľvyslanectva v Moskve.

Česká vláda v sobotu oznámila, že sa rozhodla vyhostiť 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorých identifikovali ako ruských spravodajcov, v súvislosti s podozrením na podiel ruských služieb na výbuchu v muničnom areáli vo Vrbeticiach v roku 2014. Pri explózii vtedy zahynuli dvaja zamestnanci. Moskva v nedeľu v odvetnom kroku vyhostila 20 pracovníkov českej ambasády. Niektorí však pýtajú tvrdšiu odvetu. Napríklad taký šéf organizácie Triezve Rusko Sultan Chamzajev.

Ten v rozhovore pre rádio Hovorí Moskva uviedol, že by Rusko mohlo v rámci odvety za vyhostenie 18 diplomatov zakázať dodávky českého piva. „V Rusku spotrebujeme asi osem miliárd litrov piva ročne. Niekoľko percent z toho pochádza z Česka. Musíme jednoducho zakázať dodávky všetkého českého piva, nech si ho tam pijú sami. Potom sa preberú, začnú byť zas pri zmysloch a prevychovajú sa,“ uviedol Chamzajev pre agentúru RIA Novosti.

Mohlo by vás zaujímať:  Poslankyni Záborskej sa vyhrážajú fyzickým násilím: Dostala TENTO list, dôvodom sú jej potraty

rusko zákaz dovozu českého piva babiš teroristický čin