Vyskúšajte si náš RETRO kvíz: Pamätáte si, ako sme žili za socializmu?

retro kvíz socializmus komunizmus československo online test

Sedemdesiate a osemdesiate roky minulého storočia – pochutnávali sme si na kremrolách a punčákoch, v chudnutí platilo „Nežer“, čo sme následne kompenzovali prejedaním. Nosilo sa to, čo nám mamičky doma samy ušili alebo uplietli, do riaseniek si dievčatá a ženy pľuvali, aby fungovali a všetci sme cvičili podľa televízie. Rodina bola vtedy základom štátu, ktorý sme budovali pod dohľadom zapálených súdruhov. Skúste si náš retro kvíz.

V teste je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#3. Čím sa plnili "kremrole" ?

#4. Ako sa volala televízna relácia, ktorá sa začala vysielať počas socializmu a mala v ľuďoch vzbudiť záujem o pohyb?

Mohlo by vás zaujímať:  Homer, Bart, Lisa a Marge: Ako dobre poznáte animovaný seriál Simpsonovci?

#5. Na prenikavú kvetinovú vôňu od družstva Vŕídlo z Karlových Varov boli ženy schopné šetriť celý rok, iné táto silná voňavka odpudzovala. Ako sa populárny „parfém“ volal?

#6. Ako sa volal sovietsky spisovateľ a pedagóg, podľa ktorého mali vychovávať svoje deti aj československí rodičia?

V sedemdesiatych rokoch sa rodičia pri výchove detí inšpirovali okrem iného aj radami sovietskeho spisovateľa a pedagóga Antona Semionovič Makarenka. „Majte stále na mysli, že ste nenarodili a nevychovávate svojho syna alebo dcéru len k svojej rodičovskej radosti. Vo vašej rodine a pod vaším vedením rastie budúci občan, budúci pracovník a budúci bojovník. Ak vychováte zlého človeka, budete tým trpieť nielen vy, ale aj mnohí iní ľudia a celá krajina. Veď v závode alebo v úrade, kde pracujete, by ste sa hanbili vyrábať nepodarky miesto dobrých výrobkov,“ citovala jeho slová československá tlač.

Mohlo by vás zaujímať:  Vyznáte sa dokonale v Biblii? Odpovedzte na 7 kvízových otázok
Mohlo by vás zaujímať:  Dokážete spoznať svetové celebrity na základe fotky z mladosti? (KVÍZ)

#7. Ženy si v snahe byť krásne vypomáhali všelijako. Televízne hlásateľky spomínajú, že namiesto riasenky používali trochu nebezpečnú náhradku. Viete, čím si vtedy maľovali oči?

#8. Na akom princípe fungovala bodová diéta, ktorá frčali za socializmu?

#9. Džínsy boli pre mladých ľudí absolútnym hitom. Režim povolil vyrábať lokálnu napodobeninu zvanú texasky. Spomeniete si, kto ju vyrábal a kedy sa dostala na trh?

Mohlo by vás zaujímať:  MEGAKVÍZ o 2. svetovej vojne a Nacizme: Ako poznáte toto temné obdobie histórie ľudstva?

#10. K akej výchovnej taktike nabádali rodičov detskí psychológovia za socializmu?

Dokončiť

Výsledok

-