Vyskúšajte si náš RETRO kvíz: Pamätáte si, ako sme žili za socializmu?

Sedemdesiate a osemdesiate roky minulého storočia – pochutnávali sme si na kremrolách a punčákoch, v chudnutí platilo “Nežer”, čo sme následne kompenzovali prejedaním. Nosilo sa to, čo nám mamičky doma samy ušili alebo uplietli, do riaseniek si dievčatá a ženy pľuvali, aby fungovali a všetci sme cvičili podľa televízie. Rodina bola vtedy základom štátu, ktorý sme budovali pod dohľadom zapálených súdruhov. Skúste si náš retro kvíz.

V teste je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Ako sa volal sovietsky spisovateľ a pedagóg, podľa ktorého mali vychovávať svoje deti aj československí rodičia?

V sedemdesiatych rokoch sa rodičia pri výchove detí inšpirovali okrem iného aj radami sovietskeho spisovateľa a pedagóga Antona Semionovič Makarenka. “Majte stále na mysli, že ste nenarodili a nevychovávate svojho syna alebo dcéru len k svojej rodičovskej radosti. Vo vašej rodine a pod vaším vedením rastie budúci občan, budúci pracovník a budúci bojovník. Ak vychováte zlého človeka, budete tým trpieť nielen vy, ale aj mnohí iní ľudia a celá krajina. Veď v závode alebo v úrade, kde pracujete, by ste sa hanbili vyrábať nepodarky miesto dobrých výrobkov,” citovala jeho slová československá tlač.

#2. Laskonky sú?

Laskonky sú dodnes obľúbeným dezertom.

#3. Na prenikavú kvetinovú vôňu od družstva Vŕídlo z Karlových Varov boli ženy schopné šetriť celý rok, iné táto silná voňavka odpudzovala. Ako sa populárny „parfém“ volal?

V ČSSR od 60. rokov frčali lacné vône Živé kvety z karlovarského Vřídla – konvalinková, karafiátová či fialková, s kvetmi ponorenými vo vonnej tekutine. „Tuzexové” vône sa stali bežne dostupnými až po roku 1989.

#4. Čím sa plnili "kremrole" ?

#5. Džínsy boli pre mladých ľudí absolútnym hitom. Režim povolil vyrábať lokálnu napodobeninu zvanú texasky. Spomeniete si, kto ju vyrábal a kedy sa dostala na trh?

Veľký rozruch spôsobili džínsy, ktoré boli dlhú dobu vnímané ako symbol revolty proti systému. Ľudia využívali najrôznejšie spôsoby, ako sa k nim dostať. Preto nakoniec komunistickí funkcionári ustúpili a vydali sa opačnou cestou. Ponúkli občanom lokálnu napodobeninu zvanú texasky. Nohavice značky Vinett z odevného podniku Prostějov sa na trh dostali v roku 1967.

#6. K akej výchovnej taktike nabádali rodičov detskí psychológovia za socializmu?

“Odmena totiž prináša posilnenie žiaduceho správania, kdežto tresty, posmešky a naše rozčuľovanie nič dobré neprinesú. Najlepšou odmenou pre dieťa už vo veku batoľaťa a potom naďalej nie sú len sladkosti, banány a podobné veci, ale naša úprimná radosť nad jeho úspechom a uznanie, ktoré mu nad dobrým výkonom prejavíme.”

#7. Ženy si v snahe byť krásne vypomáhali všelijako. Televízne hlásateľky spomínajú, že namiesto riasenky používali trochu nebezpečnú náhradku. Viete, čím si vtedy maľovali oči?

Samostatnou kapitolou v kozmetike bola dekoratívna kozmetika. Aj televíznej hlásateľky v 60. rokoch si museli pomáhať zmesou detského púdru s farebným pigmentom a miesto riasenky používali krém na topánky, ktorý sa nanášal štetcom. Alergie vtedy nikto neriešil.

#8. Na konci 50. rokov sa objavil materiál, ktorý si veľa ľudí obľúbilo pre jeho praktickosť. Ako sa volal?

Súčasťou šatníka žien sa stal všadeprítomný tesil, ktorý bol obľúbený pre svoju praktickosť. Materiál kombinujúci klasickú česanú vlnu a polyester sa nekrčil a nešpinil.

#9. Ako sa volala televízna relácia, ktorá sa začala vysielať počas socializmu a mala v ľuďoch vzbudiť záujem o pohyb?

V polovici 80. rokov vládol televíznym obrazovkám legendárny televízny program Cvičme v rytme. Jeho cieľom nebolo len ovládnuť nové pohybové prvky, ako uvádzala dobová reportáž, ale predovšetkým “celkové zlepšenie funkcií organizmu a pohybovej koordinácie, držanie tela a estetického pohybového prejavu”.

#10. Na akom princípe fungovala bodová diéta, ktorá frčali za socializmu?

Tento obľúbený spôsob chudnutia bol založený na bodovom systéme, kedy jednotlivé potraviny mali pridelené body podľa ich výživovej hodnoty a počtu kalórií. Na udržanie váhy mohol človek zjesť denne potraviny v hodnote 60 bodov. Ak chcel napríklad schudnúť 4 kilogramy za 14 dní, mal by znížiť príjem na 40 bodov.

Dokončiť

Výsledky

-