Vyznáte sa v starovekých božstvách a bájnych bytostiach? Otestujte si svoje vedomosti

staroveká mytológia grécko egypt kvíz online test

Staré mýty sú plné podivuhodných tvorov a nezvyčajne vyzerajúcich božstiev. Vládli moriam, ohňom, strážili brány do podsvetia, zahrávali si s ľudskými osudmi. Máte chuť si na nich zaspomínať? Pokiaľ ste odpovedali áno, v tom prípade vyskúšajte náš nasledujúci kvíz o starovekej mytológii.

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Narkissos či Narcis vystupoval v gréckych bájach ako domýšľavý mladý muž, ktorý bol natoľko samoľúby, že miloval len sám seba. Z nešťastnej lásky k nemu sa utrápila nymfa menom?

Echo patrila medzi najstaršie grécke božstvá, bola jednou z nýmf horských vrchov a údolí. Lenže raz svojim rozprávaním zastavila bohyňu Héru, ktorá chcela sledovať Dia na záletoch. Héra sa naštvala a vzala jej za to hlas – nebohá nymfa mohla len opakovať posledné slová druhých. Potom sa na prvý pohľad zamilovala do Narkissa. Z jeho odmietania sa postupne strácala tak, že z nej zostal len ten hlas, či skôr ozvena. Ostatné nymfy žiadali odplatu a tá prišla, krásavec sa pozeral na vlastný odraz na vodnej hladine tak dlho, až do vody spadol a utopil sa.

Mohlo by vás zaujímať:  Jednoduchý TEST osobnosti o vás veľa prezradí: Čo vidíte na obrázku ako prvé?
Mohlo by vás zaujímať:  Skúste zamachrovať a nájsť v TOMTO texte všetky pravopisné chyby!

#2. Bol slabý a odpudivý, vyzeral ako krívajúci mrzák a ostatní bohovia sa mu preto vysmievali. Ani vlastná matka k nemu nebola milosrdná a kvôli jeho nedokonalosti ho zvrhla z Olympu. Až keď zistila, čo dokáže, priviedla ho späť a venovala mu kováčňu. On jej odpustil a názorne predviedol, že čoby boh ohňa vie byť láskavý a dobrý, ale aj tvrdý a desivý. To je príbeh božského kováča?

#3. V gréckej mytológii má funkciu strážcu brány do podsvetia trojhlavý pes. Ako sa volá?

Mohlo by vás zaujímať:  Markíza odštartovala 3. sériu Svadby na prvý pohľad: Diváci kritizujú tento DETAIL!

#5. Psia hlava, vycerené zuby, netopierie krídla, oči krvou podliate omotané zmije - takto podľa všetkého vyzerali služobnice podsvetia a bohyne pomsty, všeobecne známe ako?

#6. Strážca mora, grécky boh Forkys, mal okrem mnohých iných podivných potomkov aj tri nie moc pekné dcéry. Len jedna z nich bola smrteľná, práve tá mala mať podľa legiend mosadzné pazúry, hadov namiesto vlasov, šupinaté telo a zvieracie uši. Niet divu, že ten, kto jej pozrel do očí, skamenel. Volala sa

Mohlo by vás zaujímať:  Najlepšie filmové hlášky: Priradíte ich všetky správne? #5

#7. Slovanský boh búrky, hromu a blesku mal meno?

#10. Kentauri, to sú bytosti, ktoré grécka mytológia vykresľuje ako extrémne divoké a odhodlané, ich podstatu ostatne vystihoval i nezvyčajný vzhľad. Kentaur bol?

Dokončiť

Výsledok

-