Vyznáte sa v starovekých božstvách a bájnych bytostiach? Otestujte si svoje vedomosti

staroveká mytológia grécko egypt kvíz online test

Staré mýty sú plné podivuhodných tvorov a nezvyčajne vyzerajúcich božstiev. Vládli moriam, ohňom, strážili brány do podsvetia, zahrávali si s ľudskými osudmi. Máte chuť si na nich zaspomínať? Pokiaľ ste odpovedali áno, v tom prípade vyskúšajte náš nasledujúci kvíz o starovekej mytológii.

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Strážca mora, grécky boh Forkys, mal okrem mnohých iných podivných potomkov aj tri nie moc pekné dcéry. Len jedna z nich bola smrteľná, práve tá mala mať podľa legiend mosadzné pazúry, hadov namiesto vlasov, šupinaté telo a zvieracie uši. Niet divu, že ten, kto jej pozrel do očí, skamenel. Volala sa

#2. Kentauri, to sú bytosti, ktoré grécka mytológia vykresľuje ako extrémne divoké a odhodlané, ich podstatu ostatne vystihoval i nezvyčajný vzhľad. Kentaur bol?

Mohlo by vás zaujímať:  Máte logické myslenie? Ak áno, nebudete mať problém vyriešiť týchto 9 úloh

#4. Gréckym ekvivalentom rímskeho boha Amora bol boh?

#5. Bol slabý a odpudivý, vyzeral ako krívajúci mrzák a ostatní bohovia sa mu preto vysmievali. Ani vlastná matka k nemu nebola milosrdná a kvôli jeho nedokonalosti ho zvrhla z Olympu. Až keď zistila, čo dokáže, priviedla ho späť a venovala mu kováčňu. On jej odpustil a názorne predviedol, že čoby boh ohňa vie byť láskavý a dobrý, ale aj tvrdý a desivý. To je príbeh božského kováča?

Mohlo by vás zaujímať:  Prežili by ste výbuch atómovky? Skúste nájsť cestu k záchrane (KVÍZ)

#6. V gréckej mytológii má funkciu strážcu brány do podsvetia trojhlavý pes. Ako sa volá?

Tento obrovský čierny pes s démonickým zjavom si dával dobrý pozor, aby tí, ktorí vstúpili do podsvetia, už živí von nevyšli. Ostatne jeho asi tiež nikto nechcel vidieť dvakrát, vyvolával strach, rovnako ako aj jeho súrodenci. Medzi tie patrila napríklad Chiméra, napoly žena a napoly had, dvojhlavý pes Orthos alebo tvor Sfinx s telom leva a ľudskou, sokolou či baraňou hlavou.

Mohlo by vás zaujímať:  Vyznáte sa v kuchyni? Tento TEST odhalí, či ste dokonalý/á kuchár/ka

#7. Psia hlava, vycerené zuby, netopierie krídla, oči krvou podliate omotané zmije - takto podľa všetkého vyzerali služobnice podsvetia a bohyne pomsty, všeobecne známe ako?

Mohlo by vás zaujímať:  Poznáte najchytľavejšie letné filmy? Overte si vaše vedomosti v našom kvíze

#9. Poseidón bol starogréckym bohom?

#10. Narkissos či Narcis vystupoval v gréckych bájach ako domýšľavý mladý muž, ktorý bol natoľko samoľúby, že miloval len sám seba. Z nešťastnej lásky k nemu sa utrápila nymfa menom?

Echo patrila medzi najstaršie grécke božstvá, bola jednou z nýmf horských vrchov a údolí. Lenže raz svojim rozprávaním zastavila bohyňu Héru, ktorá chcela sledovať Dia na záletoch. Héra sa naštvala a vzala jej za to hlas – nebohá nymfa mohla len opakovať posledné slová druhých. Potom sa na prvý pohľad zamilovala do Narkissa. Z jeho odmietania sa postupne strácala tak, že z nej zostal len ten hlas, či skôr ozvena. Ostatné nymfy žiadali odplatu a tá prišla, krásavec sa pozeral na vlastný odraz na vodnej hladine tak dlho, až do vody spadol a utopil sa.

Mohlo by vás zaujímať:  Milujete krížovky? Vyriešte tú našu ONLINE!
Dokončiť

Results

-