Záchod náš každodenný: Čo viete o histórii toaliet? (KVÍZ)

história toaliet záchodov kvíz

Možno neuveríte, ale vlastný svetový deň majú aj záchody. Každoročne si ho pripomíname 19. novembra. Svetový deň miestnosti, kde aj kráľ chodí pešo, si kladie jasný cieľ: pripomenúť, že ešte v 21. storočí je pre štvrtinu populácie záchod luxus, ktorý si nemôže dovoliť. Otestujte svoje vedomosti z histórie toaliet v našom kvíze.

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 5 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Spoplatniť využívanie verejných záchodov napadlo rímskemu cisárovi Vespaziánovi. Jeho syna to celkom pohoršilo, cisár mu potom vraj ale podal mincu, ktorá pochádzala z výťažku, a dal mu k nej privoňať. Na základe toho vzniklo príslovie?

#2. V starom Grécku a Ríme ľudia samozrejme záchody poznali a používali ich. Toalety boli v mnohých domoch, ale vyhlásené boli hlavne tie verejné, kde?

#3. V 16. storočí žil v Anglicku istý sir John Harington, krstný syn kráľovnej Alžbety I. a amatérsky básnik, ktorý bol kvôli rozprávaniu nemravných príbehov na nejakú dobu odstránený z centra diania do Kelstonu blízko Bathu. Vo vyhnanstve ale nelenil a vymyslel vynález, ktorý síce Anglicko zavrhlo, ale samu panovníčku príjemne prekvapil. Išlo o?

#4. Meno Alexander Cummings má s históriou záchodov tiež niečo spoločné. V 18. storočí?

#5. V temnom stredoveku cirkev nejaké vysedávanie na záchodoch netolerovala. V mestách bolo zvykom vylievať nočníky z okna priamo na ulicu, na dedinách sa chodilo na hnojisko a na hradoch boli k vyprázdňovaniu čriev budované špeciálne výklenky známe pod názvom?

Dokončiť

Results

-
Mohlo by vás zaujímať:  Čo viete o antikoncepcii? Odpovedzte na 10 kvízových otázok