Zaočkovaní Slováci nemôžu cestovať po svete: Sme neschopáci?

cestovanie Slovensko očkovací preukaz

Na Slovensko sa začalo proti ochoreniu covid-19 očkovať na konci minulého roka. Vláda sa rozhodla spustiť masívnu očkovaciu kampaň, do ktorej sa zapojilo aj mnoho známych osobností. V kampani sa hlásalo, že „Vakcína je sloboda“. Kompetentní tvrdili, že zaočkovaní ľudia budú mať isté výhody, a to aj vrátane cestovania za hranice Slovenska. Realita je, žiaľ, dnes úplne iná.

Vláda doteraz nevytvorila jednotný dokument o zaočkovaní obyvateľov, ktorý by umožňoval Slovákom účasť v dohode o voľnom cestovaní. Túto dohodu najnovšie uzatvorilo Česko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko a Nemecko. Jednotlivé štáty sa dohodli, že očkovacie preukazy občanov budú navzájom akceptovať. Veľké pohoršenie na danú vec vyjadril bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Slovákov dokonca označil za „neschopákov“.

„Podľa vyjadrenia kompetentných vládnych predstaviteľov, Slovensko vypadlo z dohody o voľnom cestovaní, ktorú uzavreli niektoré štáty v našom regióne – Česko, Maďarsko, Rakúsko a Nemecko. Dôvodom je skutočnosť, že nemáme jednotný dokument o zaočkovaní obyvateľov, bez ktorého je naša účasť v tejto dohode nemožná. Pán minister Korčok zdôraznil, že najskôr si musíme zabezpečiť takýto jednotný doklad pre všetkých. Tomu rozumiem. Len som bol doslova šokovaný, keď som potom počul slová hovorkyne ministerstva zdravotníctva. Povedala, že na tejto úlohe “pracujeme”, má byt hotová 26. júna a práce “postupujú podľa harmonogramu.” A povedala to s vážnou tvárou,“ napísal pohoršene Eduard Kukan.

Mohlo by vás zaujímať:  Smutná správa: Zomrel úspešný slovenský reprezentant (†24)!

„Takže to, čo už teraz majú ostatné štáty v našom susedstve a čo slúži ľuďom na uľahčenie cestovania, my podľa nášho harmonogramu budeme mat o 6 týždňov!!! A to, že budeme očkovať a že budeme o tom potrebovať potvrdenie sme vedeli dávno. Je mi smutno, ked toto píšem, ale nedá mi nereagovať na takéto správy. Viem, že kompetencie v tejto oblasti sú aspoň pre mňa neprehľadné. Ale určite za túto situáciu nemôže ani pandémia, ani opozícia, ba ani Soros. A z tejto situácie preto vychádzajú Slováci ako neschopáci,“ otvorene dodal na záver Eduard Kukan.

Eduard Kukan

Eduard Kukan

Zdroj: Facebook / Foto: Facebook